Dolgun Saçlar İçin Kurutma Teknikleri

Dolgun Saçlar İçin Kurutma Teknikleri
3 Eylül 2017 tarihinde eklendi

Dolgun ve yoğun saçları olan kişilerin kurutma yöntemleri diğerler saç tiplerine göre daha farklıdır. Bu saçların kurutulmasında saç tellerine zarar verilmeden yapılması zordur. Dolgun saçları sürekli olarak ısı yöntemleri ile kurutmak saçların kırılmasına ve doğal nemini kaybetmesine neden olur. Yıpranmayı önlemek için farklı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Dolgun saçlar için kurutma teknikleri arasında en çok saçın protein ile beslenen saç tellerinin korunması en önemli etkenlerden biridir. Dolgun saçları yaz aylarında doğal hali ile bırakarak kurumasını beklemek saç için en sağlıklı adımlardan biridir. Fakat özellikle kış aylarında bu bazı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kurutma makinasını kullandığınız zaman en düşük derecede ve saçınızda uzak tutarak kurutma doğru bir işlem olacaktır.

Saçlar Islakken Uygulanması Gereken Adımlar

Dolgun saçlar için kurutma tekniklerinin başında saç ıslakken yapılan adımlar önemlidir. Bunlardan biri saçınızı yıkama işleminiz bittikten sonra iyice sıkarak saç üzerindeki suyu almanızdır. Saçınızda fazla olan su giderek daha rahat bir kurutma işlemi yapabilirsiniz. Ardından başınıza havlu sararak 15 dakika kadar bekletin. Saçınızın havluda bekleme süresi arttığında kuruma oranı da daha fazla artacaktır. Ardından saçınıza havlu ile masaj yaparak emli bir hale getirebilirsiniz.

Saçı Kurutmak İçin Yapılan AdımlarSaçı yıkadıktan sonra fazla suyun alınması ile saç ilk aşamada biraz kurumuş olacaktır. Hala ıslak ve nemli olan saçı kurutmaya başlamadan önce ısı karşıtı saçı koruyan serum ya da krem kullanılması dolgun saçlar için hem kabarmayı önleyecektir hem de ısıya karşı saçı korumuş olacaktır. Dolgun saçlar için kurutma teknikleri için en başta saç nemli iken taranması gerekmektedir. Taranan saçlar ile saçta biriken sular daha fazla uzaklaşmış olur. Böylelikle kurutma işlemini daha rahat yapabilirsiniz.

Saçlarınızı kuruturken makinasının ısısının düşük olması gerekmektedir. Saçınıza makinayı uzak tutmanız saçınızın kırık oluşumunu engelleyecektir. Saçınızı kurutmaya başladığınızda çok fazla sürtünme işlemi yapmak saçta büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu yüzden saçınıza masaj yaparak ve hafif hareketler ile havalandırarak kurutmalısınız. Saçınızı kuruturken ılık seviye de olması saçta bulunan nemi azaltmayarak yerinde kalmasını sağlayacaktır.

Dolgun Saçlı Kişilerin Kurutma Esnasında Dikkat Etmesi Gerekenler

Saçlarınızı kuruturken ılık ya da soğuk ayarda çalıştırmak saçın kuru ve mat gözükmesini engelleyecek ve içerisine bulunan nemi saklayacaktır. Havlu yardımı ile kurutulan saçlarda hem saç diplerine hem de saç uçlarına sert hareketler yapılmasından kaçınılmalıdır. Saçların zarar görülmeden masaj yaparak havlu ile kurutulması daha sağlıklı olacaktır. Saçınıza direk ıslakken kurutma makinası uygulamak saçta kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden her zaman saçınız nemli iken kurutma işlemine başlamalısınız. Saçlarınız nemli bir haldeyken kurutmadan önce tarama işleminin yapılması daha kolay ve sağlıklıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git