Dudak Çatlamasına Çözüm

Dudak Çatlamasına Çözüm
27 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Dudak Çatlamasına Çözüm

Özellikle kış aylarında yaşanan en büyük sorunlardan biri dudak çatlamasıdır. Soğuğa, ayaza maruz kalan ve zaten son derece hassas olan dudak derisi iyice hassaslaşır ve kuruyarak çatlamaya başlar. Bazı durumlarda bu sorun daha da ilerleyerek kanama ve acı hissine neden olabilir. Dudak çatlamasına çözüm olarak ilk etapta yapılacak en iyi iş nemlendirici kullanmaktır. Yanınızda taşıyacağınız ve piyasada uygun fiyatlara bulup sayın alabileceğiniz balmler renksizdir, aynı zamanda kokusuz olarak üretilmektedir. Kadın erkek ayrımı yapmadan kullanıma sunulur. Dudağınızı nemlendirirken aynı zamanda renklendirecek balmler de bulunmaktadır elbette, hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Kuruma Nedenleri:

  • En belirgin nedenlerden biri dudak yalama alışkanlığıdır. Konuşurken kuruyan dudakları yalamak bir alışkanlık halini aldıysa açık havaya çıktığınızda bunu yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü tükürükle ıslanan dudak kuruduğunda çok daha hassaslaşır.
  • Yeterince su tüketmediğiniz takdirde vücudun susuzluğu dudakları da etkileyecektir ve bu da çatlamalara neden olacaktır. Normal bir bünyeye sahip iseniz gün içinde ortalama 2,5 litre su tüketmelisiniz. Bu, hem vücudun nem dengesini sağlayacak, hem de cildinizi gün geçtikçe olumlu etkileyecektir.
  • Grip olduğunuzda ağzınızdan nefes alırsınız ve bu da kuruluğa neden olur. Aynı şekilde burun tıkanıklığı ve geniz eti bulunan kişilerde de bu sorun sürekli gündemdedir.
  • Özellikle akne tedavisinde kullanılan bazı tıbbi ilaçlar da çatlamaya neden olabilir.

Bitkisel Çözümler:Hindistan Cevizi Yağı:  

Hindistan cevizi yağı içinde bulunan yağ, kolesterolü etkilemediği için vücudunuza zararlı değildir. Bu nedenle dudak çatlamasına çözüm olarak iç rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cilt tarafından emilimi hızlıdır ve E vitamini içeriğine sahip olduğu için antioksidan etkisine sahiptir.

Salatalık:

Neredeyse tamamı sudan oluşan salatalık, cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Ayrıca içinde bulunan C vitamini dudak yapısı için esneklik sağlar. Dış koşulların olumsuz etkisine karşı dudağınıza salatalık kabuğu ile kompres uygulayabilirsiniz. İçeriğinde bulunan antioksidan ile rahatlık hissi de verir.

Aloe Vera:

Pek çok cilt bakım küründe etkin madde olarak kullanılan bu bitkinin özü, adeta bir doğal nemlendiricidir. Cilde iyi geldiği kadar dudaklara da iyi gelmektedir. Cilt hücrelerini yenilemesinin yanında cilt deformasyonlarının tedavisinde de etkilidir. İç kısmında bulunan jel, dudaklara doğal bir balm gibi düşünülerek uygulanabilir.

Dudak Maskeleri:

  • Yarım salatalık, bir kaşık bal ve bir kaşık yoğurt ile hazırlayacağınız karışım dudağa uygulanır ve 15 dakika bekletilerek durulanır.
  • Birer çay kaşığı badem yağı, bal ve vanilya karıştırılarak dudaklara uygulanabilir.
  • Bir adet domates, bir kaşık bal ve bir kaşık yoğurt karıştırılarak dudak ve çevresine sürülerek 15 dakika kadar beklenir ve durulanır.

Bu maskelerin ardından uygulanacak nemlendiriciler etkisini daha fazla gösterecek ve böylece dudak kaybettiği nemi geri kazanacaktır. Eğer çatlamalar geçmiyorsa doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git