Dudak Estetiği Nasıl Yapılır ?

Dudak Estetiği Nasıl Yapılı
25 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır ?

Dudak, yüzümüzün en çok dikkat çeken organlarından biridir. Kişinin dudağını beğenmemesi, öz güven eksikliğine ve dolaylı olarak psikolojik problemlere neden olabilir.

Dudak estetiği, cerrahi olan ve olmayan çeşitli yöntemler uygulanarak gerçekleştirilir. Bu yöntemler içerisinden, uygulanacak dudağın durumuna ve hastanın tercihlerine dayanarak, uzman tarafından yönteme karar verilir.

Dudak Estetiğinde Hangi Teknikler Uygulanabilir ?

*Dudak dolgunlaştırma:Herhangi bir kesi yapılmadan dudak içerisine çeşitli dolgu maddelerinin enjekte edilmesi şeklinde uygulanır.

*Dudak inceltme: Kişiyi rahatsız eden aşırı derecede kalın dudakların inceltilmesi ve küçültülmesi amacıyla uygulanır.

*Dudakta meydana gelen sarkmayı yok etme: Dudak ve çevresinde yaşın ilerlemesi ile oluşan sarkmaları gidermek için uygulanır. Dudak köşelerine uygulanan küçük bir operasyonla giderilebilir. Kesi istemeyen hastalarda botox veya geçici dolgu da uygulanabilmektedir.

*Botox :Clostridiumbotulinumbakterisinden üretilen proteinin enjekte edilmesi şeklinde uygulanır.

*Dudak kaldırma:Genellikle üst dudakta uygulanır. Dudağın kırmızı kısımlarının genişletilmesi sonucu hoş bir görüntü elde etmek amacıyla, dudak kenarı yukarı doğru kaldırılır.

Dudak kaldırma tekniğinde bir kaç farklı yöntem uygulanır. Örneğin, üst dudağın kenar kısmının üzerinden martı şeklinde bir parça veya burnun altından boğa boynuzuna benzeyen bir parça ciltçıkarılıp dikilir. Göze çarpan bir iz oluşmaz.

V-Y tekniği de dudak kaldırma yöntemlerinden biridir. Genellikle doğuştan yarık dudak olan kişilere veya daha önce yapılan dudak estetiğinden kaynaklı oluşan deformasyonu gidermek amacıyla uygulanır. Bu yöntemde dudağın içinde V şeklinde kesiler yapılır ve Y şeklinde dikilir. Bu sayede dudağın kırmızı olan bölümü genişler ve daha dolgun görünür.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Maddeler

Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri (restylane,hylaform vb.) vücudun doğalında bulunur ve bu nedenle enjekte sonrası alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Ucuz ve kolay uygulanır bir maddedir.Dudağı istenilen ölçüde kalınlaştırmak mümkündür.Etkisi 7 yıla kadar sürer. Tüm bunlar tercih edilen en yaygın dolgu maddesi olmasını sağlar.İşlem uygulanacak kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu ile de dolgu yapılabilmektedir. Bu uygulamada genellikle yağ dokusu, fasyagrefti ve dermisgreftikullanılır.

Yağ dokusu karın bölgesinden veya iç bacak kısmından alınır. Alındığı bölgede kesinlikle iz kalması söz konusu değildir.Dolgu maddesi uygulama yapılan kişinin vücudundan alındığı için alerjik reaksiyona neden olmaz. En büyük dezavantajı uygulamada kullanılan yağ dokusunun vücut tarafından emilmesidir. Kalıcılık oranı %30-%40 arasındadır. 2-3 seans uygulanması kalıcılığını sağlamaktadır.

Fasyagrefti, baş bölgesinde genellikle şakaklarda saçlı deri içerisine yapılan 3-4 cm boyutunda bir kesiyle elde edilen fasyanın dudak içerisindeki tünele yerleştirilmesi şeklinde uygulanır. Ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar (ödem,morluk vb.) oluşabilir.Bu komplikasyonlar geçicidir.

Dermisgrefti, göbek altındaki bölge dersinden elde edilir. Deri üzerindeki hücre bölümü soyulur ve alttaki dermis tabakasına ulaşılır. Bu tabaka şerit halinde hazırlanır ve ağız içerisinde iki taraftan açılan küçük kesilerden dudak içerisindeki tünele yerleştirilir.

Dolgu işleminde kullanılan yapay maddelerden üretilmiş ürünler de bulunmaktadır.Bunlar arasında en eski uygulama maddesi sıvı silikondur.Uygulanan kişilerde komplikasyonlara neden olmasıyla FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) tarafından kullanılması ve satışı yasaklanmıştır.

Kalsiyumhidroksiapatit(radiese) de dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerindendir.7 yıla kadar kalıcılığını sürdürür. Vücut dokuları ile uyumludur bu nedenle komplikasyonlara neden olmaz. Dudağın istenilen kalınlığa ulaştırmak mümkündür.

Su çekme özelliği ile kalıcı dolgu sağlayan maddeler de bulunmaktadır. Ancak daha sonra pişman olunup çıkarılmak istenmesi durumunda, cerrahi müdahale ile çıkarılırken sorun yaratması muhtemeldir. Bu yüzden kullanmadan önce çok iyi düşünülerek karar verilmesi gerekir.

Bunların haricinde katı formda dolgu maddeleri de mevcuttur. Enjekte edilemez küçük bir operasyonla dudağa yerleştirilir.Alloderm bu maddelerden birisidir. İnsan dersinden elde edilir ve ömrü 1 yıldır. Bir diğer madde ise Gortex’tir. Konulduğu şekilde kalır ancak ileri zamanlarda dışarı delip dışarı çıkma riski vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git