Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk Nasıl Geçer
8 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk, içi su toplamış küçük kabarcıklardır. Virüsler tarafından meydana gelmektedir. Bulaşıcıdır ve dudak kenarlarında çıkmaktadır. Ağrılı yaralar şeklinde görülmektedir. Bireyin korkması, ateşlenmesi, rahatsızlanması, stresli ve yorgun olması ve benzeri durumlarda ortaya çıkmaktadır. Yetersiz beslenme ve uykusuzluk da bu nedenler arasında sayılabilir.

Uçuk belirtileri olarak, çıkacak bölgede kaşınma, yanma ve sızlama meydana gelmektedir. Bu belirtiler en fazla 24 saat kendini göstermektedir. Sonrasında bu bölge kızararak şişecektir. Daha sonra ise bu şişen bölümün içi sıvı ile dolacaktır. Bu şişiklik zamanla kuruyarak çatlayacak ve sızıntı yapacaktır. Bu aşamadan sonra ise yara haline geçecektir. Şişken kaşınması ve karıncalanması rahatsızlık verici iken sızıntı gerçekleşip yara haline geçtiğinde ise yanma ve acıma hissi ortaya çıkaracaktır.

Uçuk bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kişisel eşyaları kullanıldığında bulaşma riski bulunmaktadır. Uçuğa dokunulursa eller çok iyi bir şekilde yıkanmalı, başka yere dokunulmamalıdır. Ya da uçuğa dokunulmadan önce eller iyi bir şekilde yıkanmalı, yıkanmaz ise açık yara şekilde olan uçuğa farklı mikroplarda bulaşırsa daha da büyüme riski ortaya çıkacaktır. Özellikle çocukları ya da bebekleri uçukları olan bireyler öpmemelidir.Uçuğun kısa sürede geçmesi ve tekrar etmemesi için, uçuk çıktıktan sonra kullanılan diş fırçası atılmalıdır. Atılmaz ve uçuk geçtikten sonra yanı diş fırçası tekrar kullanılır ise, uçuk çıkma ihtimali çok daha yüksektir. Diş fırçası gibi kullanılan kişisel eşyalar iyice yıkanmalı ya da atılmalıdır. Tabak, bardak gibi mutfak malzemeleri çamaşır suyu ile dezenfekte edilebilir. Uçuğa dokunduktan sonra eller iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Güneşten korunmalı ve güneşe çıkarken o bölgelere güneş kremi kullanılmalıdır.

Uçuk nasıl geçer? Uçuğun geçmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Kremler veya ilaçlarla geçebildiği gibi doğal yöntemlerle de uçuk engellenebilmekte ve geçebilmektedir.

Uçuk nasıl geçer?

  • Farklı markalardaki uçuk kremleri uçuğun iyileşme sürecini kısaltmakta ve kaşınma olurken uygulandığında uçuğun çıkmasını engellemektedir. Her uçuk kremi aynı etkiyi sağlamaz. Bir kişiye etkisini gösteren uçuk kremi başka bireyde aynı etkiyi göstermez. Bu yüzden deneme yanılma yolu ile uçuk kremleri kullanılabilir.
  • Alkol ve antiseptik ilaçların uçuk için etkili olduğu tespit edilmiştir.
  • Buz uygulamak uçuğu geçirmese de ağrıyı azaltmaktadır.
  • Sarımsak ezilip el ile uçuk üzerine masaj yapıldığında tedavi edici etkisi mevcuttur.
  • Oksijenli su ve süt uçuğu temizlemekte ve ağrıyı azaltmaktadır.
  • Vanilya ekstresi, nane yağı, meyan kökü, ekinezya çayı ve aloe vera jeli gibi bitkisel kürler uçuğa uygulandığında geçmesi sağlanmış olacaktır.
  • Aynı zamanda E vitamini ampullerinin kırılıp uçuğa sürülmesi de iyi gelecektir.
  • C vitamini ağırlıklı beslenmeli ve tavuk, patates, süt, fasülye ve balık besinleri tüketilmelidir.
  • Çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm ve mısır gevreği gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git