Egzamaya Karşı Doğal Çözüm

Egzamaya Karşı Doğal Çözüm
2 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Egzamaya Karşı Doğal Çözüm

Egzama mantardan farklı olarak bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığıdır.Sinirsel bir travmaya vücudun verdiği iltihaplı bir tepki olarak ifade edilebilir. Birçok araştırma sonucunda hala sebebi net olarak anlaşılamamıştır. Ancak genetik veya yatkınlık olma ihtimali büyük kabul görmektedir. Birçok nedeninin yanında psikolojik olduğu da düşünülmekte bu sebeple egzamaya dışardan müdahale ile birlikte hastanın kendine sorun ettiği konular üzerinde de durmak gerekmektedir. Modern tıp bugüne kadar egzamanın kesin bir tedavisini bulabilmiş değildir.

Egzamaya karşı doğal çözüm önerilerinin başında dut gelmektedir. Kuru dutu kaynattığınız bir bardak suyun içinde beklettikten sonra egzamalı bölgeyi 10 dakika bu suda bekletebilirsiniz. Daha sonra bir saat kadar yıkamayınız. Hafta da 3-4 kez tekrarlayınız.

Papatya kremi etkili bir nemlendiricidir. Papatyanın yağı veya kredi ile nemlendirilen egzamalı bölge iyileşmektedir. Meyan kökü de papatya gibi nemlendirici ve tedavi edicidir.

Sirke egzamaya iyi gelen bir maddedir. Çünkü sirke antioksidandır. Egzamalı bölgeye ilk sürdüğünüzde yanma olabilir, bu normaldir. Sirke egzamanın önce yayılmasını önleyecektir. Zamanla egzamanın gerilediğini göreceksiniz. Ancak sirke seçimine dikkat etmeniz çok önemli. Özellikle elma sirkesi kullanmalısınız. Mutlaka doğal olmalı süzülmemiş veya pastörize edilmemiş olmalı. Mümkünse evinizde kendiniz yapın. Sirke yapmak çok kolaydır.

Aloe vera, lavanta ve sarı kantaron gibi antiseptik bitkilerinde egzama üzerinde olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Aynı zamanda adaçayı, kına ve süpürge otu da tavsiye edilmektedir.Egzamaya karşı doğal çözümler oldukça fazladır. Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları birlikte kaynatıldığında etkili bir egzama ilacı oluşmaktadır.

Muzu ezerek bir limonun suyu ile karıştırmak ve egzamalı bölgeye sürmek de olumlu sonuç yaratmaktadır.

Kekik de etkili bir ilaçtır. Kaynatılan suyu egzamalı bölgeye sürülmelidir.

Bunlara ek olarak karabaş otu, jojoba, ısırgan tohumu, çörek otu, tatlı badem, ardıç, menekşe bitkilerinden elde edilen doğal yağlar egzama üzerinde etkilidir.

Egzamanın Tedavisinde Kullanılacak Birkaç Öneri:

1.Egzama Çayı;

Isırgan otu, egegümeci, adaçayı, melisa aynı ölçülerde bir kavanozda karıştırılarak yemeklerden önce bir su bardağı için bir çorba kaşığı ile demlenerek içilir. Tüm bitki çaylarının ortak özelliği şekersiz içilmeleri ve 5 dakikadan fazla kaynatılmamalarıdır. Ocaktan alıp bekleterek demleyebilirsiniz.

2. Egzama Solüsyonu;

Biberiye, civanperçemi ve adaçayı kaynamakta olan 4 bardak suyun içine atılır. Bir dakika içinde altını söndürmelisiniz. İçine bir çorba laşığı gliserin ve 2 -3 damla portakal yağı katarak soğutulur. Sorunlu bölgeye günde 3 – 4 kez sürülür.

3. Egzama Pomadı;

Bunun için 40 gram vazelin in içine 5 damla buğday yağı, 5 damla ceviz yağı, 5 damla ısırgan yağı, 3 damla portakal yağı katarak karıştırınız.Sorunlu bölgeye günde 3 kez uygulayınız.

Egzamaya karşı doğal çözümleri sıraladıktan sonra belirtilmesi gereken en önemli nokta ise; stres ile savaşmayı öğrenmek, dengeli ve yeterli beslenmek ve cildi nemli tutmaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git