El Bakımında Gliserin Faydaları

El Bakımında Gliserin Faydaları
31 Ekim 2015 tarihinde eklendi

El Bakımında Gliserin Faydaları

Gliserin, bitkisel yağ gibi doğal ürünlerden yapılabilen bileşiklerden biridir ve propilen alkol sentezi içerir. Gliserin, gliserol olarak da bilinir. El bakımında gliserin faydaları oldukça fazladır. Ayrıca pek çok kozmetik üründe de gliserin kullanılmaktadır.  Elin ihtiyacı olan nemi geri kazandırmaya olanak sağlar. Gliserin en iyi doğal alkol olarak bilinir ve cildin nemlenmesinde önemli bir rol oynar.

El Bakımında Gliserin Faydaları Nelerdir?

  • Hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Gliserin veya gliserol olarak adlandırılan bu bileşiği, kuruyan, buruşan ve çatlayan ellerinizdeki bu sağlıksız görünümü yok etmek için kullanabilirsiniz.
  • El bakımında gliserin faydaları elinizde oluşan su kaybını dengelemenize yardımcı olur. Gliserin, nemi cildin alt tabakalarına hapseder. Bu nedenle özellikle kuru ciltlerde banyo sonrasında ıslak cilde uygulanması önerilir.
  • El bakımında gliserin faydaları konulu başlığımızın bir diğer etkeni ise; gliserin elinizin görünümünü iyileştirir. Elinizin tonunda herhangi bir bozukluk olduğunda gliserin bu ton dengesizliklerinin yok olmasına katkı sağlayarak elinize parlak bir görünüm kazandırır. Elinizin kurumasını engellediği için yumuşak, parlak ve sağlıklı bir el görüntüsü oluşturur.
  • Gliserin, toksik olmayan bir üründür. Su ve başka maddeler ile karıştırıldığında hiçbir yan etkisi yoktur.
  • Gliserin ile yapılan sabunlar çok yumuşaktır ve elinizi tahriş etmez. Gliserinli sabunları rahatlıkla kullanabilir; hatta çocuklarınıza da kullandırabilirsiniz.
  • Yaşınız ilerledikçe cildiniz yaşlanma etkileri gösterecektir. Elinizde de aynı şekilde kırışıklıklar oluşacaktır. Bu yüzden gliserin kullanmak cildinizin kaybettiği kaynakları telafi etmede önemli bir görev üstlenir.


Kimyasal olarak satılan gliserin tercih etmek yerine doğal gliserin kullanmalısınız. Gliserin içeren bir ürün kullanıldığında içeriğinin bitkisel olmasına dikkat edilmelidir. Kullanacağınız gliserin ne kadar doğal olursa el bakımında gliserin faydaları da o kadar artar. Doğal bir nemlendirici olan gliserin elinizi nemlendirir. Bunun yanı sıra elinizde oluşan lekelere karşı da oldukça etkili bir yapısı vardır. Ayrıca eliniz kaşındığında ve kızardığında da gliserin kullanarak buna engel olmanız mümkündür. Gliserin birçok güzellik mağazasında saf halde bulunabilir. Ayrıca aktarlardan da gliserin temin edebilirsiniz.

Ev Yapımı Gliserin

Ev yapımı gliserin için su, gliserin ve mısır nişastası eşit miktarlarda karıştırılmalıdır. Biraz ısıtıldıktan sonra karışım soğumaya bırakılarak soğumasının ardından ele isteğe göre cildinizin tamamına uygulanabilir. Bu karışım maske olarak da uygulanabilir. Uygulamaları yaptıktan sonra uyguladığınız yeri (elinizi veya cildinizi) soğuk su ile masaj yaparak yıkamalısınız.

Gliserinli El Jeli Yapımı

Beş çay kaşığı jelatini 2,5 fincan suda iyice eritin. Ilık hale gelmesini bekleyerek solüsyona 3 çorba kaşığı gliserin ekleyin. Ayrıca birkaç damla yap bazlı parfüm ya da gül yağı gibi herhangi bir bitkisel yağ katarak yapacağınız jelin içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Elinizin nemlenmesini sağlamak için bunu cildinize sürün.

Yukarıda saydığımız faydalar, el bakımından gliserin faydaları başlığımızın en önemli faydalarını içermektedir. Tedbirli olmak açısından, gliserin ürünlerini kullanmadan önce dermatoloğunuza danışarak gliserinin cildiniz için uygunluğunu öğrenin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git