El Bakımında Kullanılan Tarifler

el-bakiminda-kullanilan-tarifler
23 Ekim 2016 tarihinde eklendi

El Bakımında Kullanılan Tarifler

Eller vücudumuzun en önemli ve işlevsel bölgelerinden birisidir. El ile yapılan işlemler çok fazladır ve bu sebeple eller çok fazla zarara maruz kalmaktadır. Özellikle ev hanımı olanların ellerinin sürekli bakımlı olması gerekir. Bulaşık yıkamak, temizlik yapmak, deterjanlar kullanmak sonucunda ellerde zaman içinde tahrişler meydana gelir. El için en sık yapılan ve bilinen bakımların başında krem kullanmak gerekir. Her gece yatmadan ve gün içinde sürekli olarak el bakım kremi kullanılması önemlidir. Bunun haricinde de genellikle bakım kremleri el için tek başına yeterli değildir. Bunun için daha fazla bakım gereklidir. Kozmetik satılan yerlerde eller için birçok bakım ürünü mevcuttur. Losyonlar da bunlar arasındadır. Ama bunların çoğu maliyeti yüksek olan ürünlerdir ve herkesin alma imkanı ne yazık ki yoktur. Bu sebeple evde yapılacak kısa yollu, maliyeti düşük ürünler de el bakımında kullanılacaktır. El bakımında kullanılan tarifler arasında farklı malzemelerden oluşan birçok tarif olduğu görülmektedir.

El Bakımı İçin Bitkisel Maskeler Yapın

El bakımı için bitkisel ürünlerle yapılan maskeler daha etkili olacaktır. Bunun için birçok ürün kullanılır ve bu ürünler aktarlardan kolayca temin edilir. El bakımında kullanılacak tarifler ve maskelerin bir kısmı şunlardır:At Kuyruğu Maskesi: 2 kaşık At kuyruğu ince dilimler halinde kesilmeli ve doğranmalıdır. Sonrasında bunları yarım litre kaynar suyun içine atın ve 20 dakika boyunca dinlendirin. Sonraki işlemde karışım süzün ve ellerinizi bu suyun içine koyun. Eller suyun içinde 6 dakika boyunca bekletilmelidir. Bu süreç ile işlemi bir süre düzenli yapılmalıdır. Eller sonrasında yıkanmalı ve kurumaması için nemlendirici krem sürülmelidir. At kuyruğu ile yapılan bu banyo el bakımı sağlar ve tırnakların güçlenmesini sağlar.

Besleyici Yağlarla Yapılan Maske: Daha yumuşak ellere sahip olmak için bir sürü maske tarifi vardır. Bunlardan biri için 1 çay kaşığı dolusu lavanta yağı, yarım çay kaşığı dolusu bergamot yağı, 1 tatlı kaşığı dolusu badem yağı ve yemek kaşığının yarısı kadar gliserin gereklidir. Bu ürünleri kap içinde karıştırmak gereklidir. Sonrasında bu yağ karışımı sıcak su dolu bir kabın içine aktarılmalıdır. Aktarılan bu ürünlerle su iyice karıştırılmalı ve eller kabın içine konulmalıdır. Bu şekilde bir süre bekletilme sonrası ellerde yumuşama meydana gelecektir. Eller çıkarıldıktan sonra ovalanmalıdır, durulama yapılmamalıdır.

Nemlendirici Maske Tarifi: Ellerin nemlendirilmesi de çok önemlidir. El bakımında kullanılan tarifler arasında nemlendirici özelliği olan kremler özellike ilgi çekmektedir. Bu ürünü yapmak için haşlanmış patates, kuru papatya ve vazelin gereklidir. Bu ürünlerden olan haşlanmış patates iyice ezilmeli, üzerine vazelin ve kuru papatya eklenmelidir. Bu karışım da iyice karıştırılmalıdır. Sonrasında ele sürülmeli, eller bezle sarılmalı ve sonrasında 30 dakika bekleme işlemi yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git