El Bakımında Kullanılan Yağlar

El Bakımında Kullanılan Yağlar
20 Ocak 2016 tarihinde eklendi

El Bakımında Kullanılan Yağlar

Eller sürekli göz önünde bulunan cildimizin bir organıdır. Bazı insanlarda eller direk olarak yaşı belli eden bir uzuv olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam şartlarının gereğince, çok sık değişen hava koşulları, gün içerisinde maruz kalınan deterjan veya farklı çalışma ortamlarının etkisi ile de yapısı etkilenen ellerin kendine gelmesi için güzel bir bakıma ihtiyacı vardır. Her zaman göz önünde olan eller tırnak yapısını da etkilemektedir. Bu durumları kontrol altına alan, ya da öyle olduğu sanılan piyasa kremleri kolay bulunmaktadır. Fakat bu kimyasallar yerine doğal yollarla ve yöntemlerde ellerdeki ve tırnaklardaki bozuklukların onarılması olağandır. Bunlar tamamen bitkisel olan yöntemlerdir ve hem nemlendirici hem de besleyici özellikte olduklarından dolayı piyasa kimyasallarıyla karşılaştırılması bile mümkün değildir. El bakımında kullanılan yağları birkaç örnekle açıklayabiliriz. Yüzümüzün veya vücudumuzun aksine ellerimizi örten deri tabakası biraz kalındır. Bu nedenden dolayı bakım uygulanırken elde bulunan dokuya kadar ulaşabilecek, yani derinlemesine bakım uygulayacak bir yağ kullanılması gerekmektedir. Bütçeye de uygun olarak bulunabilen bitkisel yağlar hem esansiyel açıdan hem de taşıyıcı açıdan çok çeşitli faydalar göstermektedir.

İşte bu yağlar ve nasıl uygulanması gerektiği hakkında bilgiler şöyledir;  • Tatlı Badem Yağı: Tatlı badem yağı soğuktan veya fazla sıcakta çatlayan, veya güneşten kuruyan ellere sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır. Hassas ciltlere de uygun olarak kullanabilen tatlı badem yağı güvenle kullanabilen doğal bir yağ ürünüdür. Ayrıca tatlı badem yağı nemlendirici özelliğinin olması dışında besleyici mineral ve vitamin içermektedir (A ve B vitaminleri). Cildi iyileştiren bu yağ egzaman ve alerji gibi cilt sorunlarına da iyi gelmektedir.
  • Lavanta Yağı: Sürekli kuruyan eller için ideal bir bitkisel yağ olan lavanta yağı esansiyel bir yağdır. Yani cilde uygulanırken bir veya iki damla yeterli olacaktır ve uygulanırken oldukça narin davranılması gerekmektedir.
  • Zeytin Yağı: Birçok soruna iyi gelen hatta damak zevkine bile hitap eden zeytinyağı eller ve tırnaklar için uygulanan bir bakım olarak da “iyi gelen” unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Argan Yağı: Son zamanların en önemli yağı haline gelen argan yağı Argan Ağacının meyvesinden ortaya çıkmaktadır. Zeytin yağı gibi yemeklerde de kullanılabilen bu yağ farklı işlemlerden geçerek kozmetik kategorisinde de kullanılmaktadır. Zeytin yağına nazaran vitamin ve mineral açısından iki tık daha önce olan bu yağı ellerde kullanmak da mümkündür. Saçlarda, kirpiklerde, vücut üzerinde olumlu etkiler gösteren bu argan yağ kullanırken doğrudan cilt üzerine uygulanabilir veya krem ile karıştırılarak cilt üzerine sürülebilir. İlk işlem sonrası bile gözle görülür ve vücut olarak hissedilebilir bir etkisi vardır.

Ellere ve tırnaklara iyi gelebilecek ve bakım olarak uygulanabilecek olan yağlardan bahsettik. Umarım yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git