El Lekelerinin Rengi Nasıl Açılır

El Lekelerinin Rengi Nasıl Açılır
26 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

El Lekelerinin Rengi Nasıl Açılır

Açık tenli insanlarda daha sık görülen “yaşlılık lekeleri” ya da “karaciğer lekeleri” olarak adlandırılan oluşumların çeşitli sebepleri vardır. Yaşın ilerlemesi sonucu oluşabileceği gibi, bazı hastalıkların sonucunda ya da güneşe aşırı ve uzun süre maruz kalınması nedeniyle de oluşabilir. Renk farklılıkları şeklinde başlayan ve zamanla koyulaşan el lekelerinin rengi nasıl açılır sorusunun cevabı yazımızda.

Leke Oluşumu Tehlikeli mi?

Genel itibariyle tehlikeli değillerdir fakat günden güne koyulaşma ya da büyüme gözleniyorsa muhakkak doktora görünmeniz gerekmektedir. Eğer genetik faktörler etkiliyse, risk altında olabilirsiniz. Bunun haricinde sağlığınız açısından değil daha çok estetik açıdan rahatsız edici olduğu için insanlar el lekelerinin rengi nasıl açılır merak etmektedirler.

Elbette doğal yöntemler bu konuda da imdadımıza yetişmektedir. Tıbbi ya da kimyasal ürünlere yönelmeden önce bu yöntemleri denemek sorununuza çözüm olabilir.

Hint Yağı:

İzostearik asit ve süksinik asit içeren bu yağ, ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Cildi gençleştirerek lekelerin rengini açmada etkilidir. Bu yağ gıda ve ilaç sektörlerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Sirke ve Soğan:

Günde iki defa olmak koşuluyla iki kaşık soğan suyu ve iki kaşık sirkeyi karıştırarak elde edeceğiniz sıvıyı ellerinize uyguladığınız takdirde gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz. Birkaç ay sonra sonuç veren bir yöntem olsa dahi tamamen doğal ürünlerden oluştuğu için cilde zarar vermez ve sağlığınız açısından risksizdir.

Limon:Kestiğiniz yarın limon ile ellerinizi ovalamak suretiyle lekelerin rengini açmanız mümkündür. Aşırı duyarlı ve hassas cilde sahip kişilere içeriğinde asit bulundurduğu için önerilmez ve sonucunu yaklaşık iki ay kadar sonra görürsünüz.

Yoğurt:

İçeriğinde bulunan laktik asit ile özellikle güneş etkisiyle oluşan lekelerin tedavisinde etkili olan yoğurdu, ellerinize sürerek 20-30 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Hazır olanların yerine doğal olanı tercih etmeniz süreci hızlandıracaktır. Ayrıca laktik asit sayesinde ellerinizi ölü hücrelerden de arındırmış olursunuz.

Aloe Vera:

Bu mucizevi bitki, leke tedavisinde de oldukça etkili. Yalnızca lekelerin rengini açmakla kalmaz, cildinizi gençleştirerek canlandırır. Her zaman kullandığınız el kreminin içine aloe vera özü karıştırarak daha doğal bir krem elde edebilirsiniz.

Ellerin Bakımı İçin Öneriler:

  • Harici olarak kullandığınız doğal ürünlerin yanında beslenmenize son derece dikkat etmeli, özellikle deri dokusunu yenileyen ve hücre oluşumunu destekleyen A, C ve E vitaminlerini tükettiğiniz öğünlere serpiştirerek daha düzenli alımını sağlamalısınız. Böylece dışarıdan uyguladığınız yöntemlerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.
  • Acele etmemek ve sabırsız davranmamak çok önemlidir. Bu süreç uzun zaman alan bir süreçtir ve sabır ister. Düzenli olarak kürleri uygulayıp iyileşme için zaman vermelisiniz.
  • Yüzünüze gösterdiğiniz özeni ellerinize de göstermelisiniz. Görsel olarak lekelerin sizi rahatsız etmemesi için ve yeni leke oluşumlarını engelleyebilmek için güneş koruyucu krem sürmeden açık havaya çıkmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git