El – Tırnak Bakımı

El - Tırnak Bakımı
4 Haziran 2016 tarihinde eklendi

El – Tırnak Bakımı

Eller insanın en çok kullandığı ve benimsediği uzuvlarından birisidir. Güzel görünmek, bakımlı olmak ister. Ellere ne kadar önem verilirse verilsin, en çok kullanılıp yıpratılan uzuv olduğundan sürekli kontrolaltında tutmak zordur, aldığımız netice bizi mutlu etmeyebilir. Yaşlılık ile beraber bu yıpranma, kırışıklık vb. sorunlar daha da hızlanır. Ancak bazı faktörler yıpranma, kırışıklık vb. sorunları azaltabilir ve yavaşlatabilir. Faktörlerden bazıları şunlardır;

Hangi Çeşit Bakım Tercih Edilmeli?

El bakımı için genelde nemlendirme yöntemi kullanılır. Ellerde en sık rastlanan sorunlardan birisi kuruluktur, çözümü ise nemlendirmektir. El – tırnak bakımı için tek kaynağa bağlı kalmadan araştırma yapıp, uzman tavsiyesi almanız ve daha sonra ürünü seçmeniz ellerinizin sağlığı açısından önemlidir.

Pürüzsüz Eller İçin Maske;

Ellerinizde canlılık, parlaklık ve yumuşak bir doku hissi bırakmak istiyorsanız bu krem tam size göre.

Gerekli malzemeler: 2-3 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 yemek bal, 1 yemek kaşığı karbonat.

Uygulanışı: Malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Yıkanmış ve kirden arınmış ellere uygulanacak bu maskeyi dairesel hareketlerle ellerinize yedirerek masaj yapın. 5-7 dakika bekleyin. Ardından bol suyla ellerinizi yıkayın.

Not: Beklenmeyen bir sonuçla karşılaşırsanız, maskeyi tekrar kullanmayınız. Özellikle limona alerjisi olanlar kullanmamalılar.

Doğal El Bakım Kremi;

Krem, C ve E vitamini içermekle beraber, nemlendirici bir etkiye sahiptir.

Gerekli malzemeler: 2 kaşık limon suyu, 2 kaşık vazelin, 2 kaşık gliserin, 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı.Uygulanışı: Vazelin bir kapta eritilir. Eriyen vazelinin üzerine diğer malzemeler ilave edilir. Karışım, tercihen krem kabına alınır ve yaklaşık olarak 5 dakika buzdolabında bekletilir. Ardından çıkarıp kullanmaya başlayabiliriz.

Tırnak Bakımı;

Tırnaklarınızın güzel görünmesinden önce dikkat edeceğiniz husus hijyen olmalıdır. Tırnaklar haddinden fazla uzatılır ve gereken bakım yapılmaz ise tırnaklarınız mikrop yuvası olur ve birçok hastalığa sebebiyet verir. Tırnak kesimi el için oval olmalıdır tercihen küt de kesilebilir. Tırnaklarınızın kırılmasına karşın alacağınız önlem, banyodan sonra kesmek olabilir. Banyoda sıcak suyla yumuşayan tırnaklarınızı kırılmadan, rahatlıklakesebilirsiniz. Bunun yanı sıra tırnaklarınızı kesimden sonra törpüleyiniz. Bakımdan sonra tırnaklarınızı yıkamayı unutmayın. Tırnak bakımı için bir diğer önemli etken ise vazelindir. Güzel ve bakımlı tırnaklar için tırnaklarınıza vazelin uygulayın. Bir diğer tavsiyemiz ise eğer tırnaklarınızı kesmeyecekseniz, ellerinizi yıkadıktan sonra tırnaklarınızı iyice kurulayın.

El Bakımında Önemli Noktalar

Elleriniz bulaşık yıkamaktan bir türlü kurtulmuyorsa, bulaşık eldiveni kullanın.Deterjan ve su, elleri oldukça yıpratan etkenlerdir. Ancak su elleri yıpratıyor diye ellerimizi yıkamazsak, suyun yıpratmadığı eli mikroplar ve hastalık yıpratacaktır. Uyardığımız konu ellerimiz gün içerisinde fazla suya maruz kalıyorsa önlem için eldiven kullanmamızdır. Ellerinizin bakımlı ve güzel görünmesi için bazı tavsiyelerimiz ise şunlardır;

  • Yumruk açıp kapatma hareketini günde en az 6 defa yapın, parmakları iyice sıkıp açtığınızdan emin olun.
  • Parmakları ayırma hareketini ise olabildiğince parmaklarınızı açarak ve kapatarak yapın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git