El Ve Tırnak Bakımının Püf Noktaları  

El Ve Tırnak Bakımının Püf Noktaları
2 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Ellerimiz gün içerisinde oldukça aktif bir şekilde kullandığımız uzuvlarımızdandır. Ellerimizin önemini anlatmaya hiç gerek yok. En basitinden bir şey tutmak için bile ellerimizin rolü büyük. Ellerimizin hayatımızda ki önemi kadar bakımı da oldukça önemlidir. Ellerin bakımı denince sadece avucumuz ve parmaklarımızın gelmesi çok normal. Fakat el bakımının içerisine tırnak bakımı da girmektedir. Bu yüzden el ve tırnak bakımı olarak bakım yapıldığın da daha sağlıklı sonuçlar alınır. El bakımı kremlerle sınırlı değildir. Birçok el bakım maskesi, peelengi ve ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler el bakımınız için oldukça önemlidir. Tırnak bakımında ise aynı şekilde birçok tırnak bakım ürünü vardır. Genel olarak törpülerle ve besleyici ojelerle yapılmaktadır. Fakat tırnaklar için de doğal bakım kürleri bulunmaktadır. El ve tırnak bakımının püf noktaları için yapacağınız kürlerde bulunan malzemeleri aktarlardan temin edebilirsiniz.

El Bakımının Püf Noktaları

  • El bakımında en önemli nokta ellerinizin hassas olmasına dikkat etmektir. Kuru, yağlı ya da karma bir cildinizin olması fark etmez. Ellerimiz ve yüzümüz vücudumuzda en hassas bölgelerdendir. Bu yüzden bakım yaparken nasıl yaptığınıza ve ne ile yaptığınız da dikkatli olmanızı öneririm.
  • El bakımında bir diğer püf nokta ise, iklim şartlarına göre ellerinizi korumanızdır. Soğuk, karlı, rüzgârlı ya da yağmurlu havalarda eldiven takmanızı öneririm. Bir diğer alabileceğiniz önlem de ellerinizi nemlendirmenizdir. Yaz aylarında, güneş olduğunda ve aşırı sıcak olduğunda ellerinizi yağsız kremler ile nemlendirmeniz ve güneş kremi kullanmanızdır. Bu arada yaz aylarında bol bol su içmek cildinizin nem seviyesini yüksek tutar.
  • Beslenmenize dikkat etmeniz de el bakımınız için oldukça önemlidir. Yediğiniz besinler abur cuburlar, hazır yemekler veya sağlıksız yemekler vücudunuzun nem dengesini bozar ve cildinizde bir takım problemlere neden olur. Bu yüzden cildinizin sağlığı için bolca E vitamini ve A vitamini bulunduran yiyeceklerden tüketmelisiniz.


Tırnak Bakımının Püf Noktaları

  • Tırnak bakımı yaparken istediğimiz şey tırnaklarımızın güçlü olmasıdır. Bu yüzden tırnaklarınızın keratin seviyesini yüksek tutmanızı öneririm. Keratin seviyesini yüksek tutmakta yapacağınız doğal bakımlar ile olacaktır. Bu bakımlardan biri de limonlu suda ellerinizi 10 dakika boyunca bekletmenizdir. Limonlu ılık su tırnaklarınızın güçlenmesinde oldukça işe yarar.
  • Evde tırnak bakımının bir diğer püf noktası da ojelerinizi çıkarıp tırnaklarınızın nefes almasını sağlamaktır. Tırnaklarınız ojelerinizin altında nefes alamaz ve gitgide güçsüzleşir. Bu yüzden tırnaklarınızdaki ojeyi çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkayıp nefes almasına yardımcı olunuz.
  • El ve tırnak bakımının püf noktalarından biri de tırnak kesimidir. Tırnak kesimi yaparken dikkatli olmanızı öneririm. Çok dipten kestiğiniz tırnaklarınız, hem geç uzar hem de tırnağınızın dibinde bulunan eti kesip kanamaya yol açmanızı sağlar. Tırnaklarını keserken dipten değil de beyaz kısımdan biraz kalacak şekilde keserseniz daha sağlıklı bir şekilde tırnak kesmiş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git