Ellerde Siğillerin Tedavisi

Ellerde Siğillerin Tedavisi
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi

Ellerde Siğillerin Tedavisi

Siğiller derinin üst tabakasında yer eden ve genellikle iyi huylu olan kabarcıklara denir. Siğil oluşumuna neden olan virüslere tıpta verilen isim HDV dir.(Human papillamovirus) Vücudunuzda oluşan kesik ya da yaralanma gibi olaylarda aniden kalabilir ve yerleşim merkezi haline getirebilirler. İyi huylu oldukları için çok fazla bir zarar vermezler ama bulaşıcı olmaları virüs kaynaklı oldukları için muhtemeldir. Bulaşıcı oldukları için çıkan bölgelerdeki Siğiller karşı kendimizi korumalı ve siğil temas eden birşeyden bile elimize, kolumuza, yüzümüze ve ayaklarımıza bulaşabilrceğini unutmayalım. Ellerde siğillerin tedavisi hem doğal yöntemlerle hem de tıbbi tedavilerle artık çok daha kolay bir hâl almaya başladı. Farketmeden tenine bulaşan ya da eskiden beri olanlar için artık tedavi yöntemleri oldukça gelişmiştir.

Siğiller İçin Ev Tedavileri

Siğil gibi bir sorunla karşılaşıldığı takdirde en başta dikkat edilmesi gereken şey sürekli siğillerle temas halinde olmamaktır. Ellerde siğillerin tedavisi gelişen tıp ile de çözüme ulaşırken, evde denenebilecek doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Doğal yöntemlerle denediğimizde sonuç alamazsak bir doktora danışmak daha yararlı olacaktır.  • Yapışkan bant; siğiller için oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Yapışkan bantla yapılan işlemler biraz yorucu ve uzun olabilmektedir. Yapılması gereken işlem küçük siğil bantları alarak ele, yüze ve ayaklara uygulamak daha sonra kurudukça bu işlemi yenilemektir. Bu işlem yenilendikçe, ellerde ve çeşitli bölgelerde oluşan siğiller kuruyacak ve bir törpü ile onları törpüleyeceğiz. Daha sonra geçmesi kesinleşen bir işlem olduğu bilinir ama geçmeyenlerin de var olduğu söylenmektedir.
  • Elma sirkesi; uygulamak için birkaç yöntem şekli vardır. Fakat genellikle bir pamuk yardımıyla elma sirkesine batırıp siğillerin üzerine uygulamak gerekmektedir. Siğillerin üzerine uygulandıktan sonra işimizi bir yara bandı görecektir. Yara bandını da kapatıp, geçene kadar iki üç defa yapılmalıdır.
  • Muz kabuğu; parçalarını siğillerin üzerine uygulamak suretiyle gece ve gündüz yaparak, tıbbi içerikli bant ile kaplayınız.
  • Sarımsak; özü ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Genellikle hafiflediği bilinir. Sarımsak özünü sıkarak ya da doğruyarak oluşturuyoruz ve bir bez ile sarıyoruz. Gece yatmadan bu işlemi yapıp, sabah uyandığımızda çıkararak yeniliyoruz. 3-4 hafta kadar yapılması dahilinde geçecektir.

Siğiller İçin Tıbbi Yöntemler

Ellerde siğillerin tedavisi, oldukça yaygın bir hâl almıştır. Bitkisel tedavilerden herhangi bir sonuç alınamadıysa ve artık bir tedavi yöntemi aranıyorsa başvurulması gerekmektedir. Çoğunlukla lazer tedavisi uygulanır. Lazer tedavisinin siğillerin yapması çoğu zaman kalıcı olarak geçmektedir. Bazı istisnai durumlarda geçmediği de gözlemlenebilmektedir. Kriyoterapi ve cerrahi müdahale de sıklıkla tercih edilen müdahale çeşitlerindendir. Son olarak da koterizasyonla birlikte tamamen önlenebilir bir hâl alır. Öncelikle bitkisel tedavi yöntemlerini denemekte yarar vardır. Daha sonra ciltte kalıcı görünüyorsa bir doktora başvurarak, gereken tıbbi işlemlere başlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git