Ellerdeki Koyuluklar Nasıl Geçer?

Ellerdeki Koyuluklar Nasıl Geçer
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Ellerdeki Koyuluklar Nasıl Geçer?

Yaş ilerledikçe kadınların ellerinde koyu lekeler baş gösterir bu lekeler bizi korkutsa da aslında çözümü oldukça basittir ama önce bu koyuluklar neden oluşur? Bu koyuluklar karaciğer lekeleri veya güneş lekeleri olarak adlandırılır. Bu lekeler gittikçe aşırı derecede koyulaşmadığı sürece zararlı değildir ancak bazı kadınlar bu lekelerin görünüşünden rahatsız olur. Güneşe en çok maruz kalan el, kol, yüz ve boyun bölgelerinde yaş ilerledikçe bu koyuluklar baş göstermeye başlar. 50 yaş ve üzeri kadınlarda daha fazla görülürken bu koyuluklara genç kadınlarda da rastlanabilmektedir. Bu koyuluklar ayrıca uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, stres, karaciğer hastalıkları, genetik nedenlerle de oluşabilmektedir. Eğer estetik görünmediği için elinizde oluşan koyuluklardan rahatsız oluyorsanız üzülmeyin cildinizle yakından ilgilenmeniz ve gereken önlemleri almanız durumunda bu lekelerin önüne kolaylıkla geçebilir ve oluşan lekeleri de giderebilirsiniz. Peki, ellerdeki koyuluklar nasıl geçer? • Bu lekelerin önüne geçmek için öncelikle cilt renginize uygun faktörde bir güneş kremi satın almalı ve güneşe çıkmadan yarım saat önce bu güneş kremini uygulamalısınız.
 • Vücudunuzu potasyumla beslemeli mutlaka potasyum almalısınız. Başlıca potasyum içeren gıdalar: fasulye, patates, mercimek, ıspanak, kuru kayısı, kavun, yağsız yoğurt, havuç vs.
 • Mucizevî bir bitki olan güzellik ve bakım için her alanda kullanılabilen Aloe Vera ellerinizdeki koyulukları da giderecektir. Saf Aloe Vera özünü elinizdeki koyuluklara uyguladığınızda lekelerin geçmesinde büyük etkisi olacaktır.
 • 2 çorba kaşığı sütü 1 çorba kaşığı hardal tozuyla karıştırıp elinizdeki koyuluklara uygulayın lekeleri giderecektir.
 • Süt gibi laktik asit içeren ayranı da bir pamuk yardımıyla ellerinizin üzerindeki koyuluklara uygulayabilirsiniz.
 • Günde 2 kez ellerin üzerindeki lekelere doğrudan uygulanan limon 2 ay içerisinde koyulukları yok edecektir.
 • 2 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırıp elinizdeki koyulukların üzerine uygulayın kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın.
 • Aktardan bulabileceğiniz Hint yağını sabah ve akşam ellerinizin üstündeki koyuluklara uygulayın.
 • Elma sirkesi sülfür içerdiğinden elinizdeki koyulukları pul pul dökecektir bir pamuk yardımıyla elinizin üzerindeki koyuluklara uygulayın ve 30 dakika bekletin.
 • E vitamini kapsülünü kesin ve içinde bulunan yağı elinizin üzerindeki koyuluklara uygulayın.
 • Uyumadan önce her gece ellerinize E vitamini içeren bir krem uygulayın.
 • Yarım maydanozu blendırda çekin, 1 dilim limon ve 1 çorba kaşığı yoğurtla karıştırıp elinizdeki koyulukların üzerinde 45 dakika bekletin ve durulayın 3 güne bir bu işlemi tekrarlayın.

Bu bitkisel çözümlerin yanında medikal yöntemlere de başvurabilirsiniz: Beyazlatıcı kremler, dondurma yöntemi, lazer tedavisi, kimyasal peeling vs. Ancak yazının başında da bahsettiğimiz gibi bu lekelerden ve güneş ışınlarının getirdiği diğer zararlardan korunmanın en önemli yolu güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmamaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git