Ellere Bakım Kürleri​

Ellere Bakım Kürleri​
4 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Ellere Bakım Kürleri

Bakımlı bir kadının yüzünden sonraki tamamlayıcısı elleridir. Yumuşak eller ve sağlıklı tırnaklar iyi bakılan ellerde rastlanması zor olmayan ve zarafete zarafet katan önemli parçalar. Ellerin devamlı olarak mikrop barındırabilecek cihaz ve eşyalarla temas halinde olması, soğuk ve sıcaktan direkt olarak etkilenmesi zarar görmelerine ve yıpranmalarına neden olur. Aynı şekilde tırnaklar da bu şartlar altında kırılır ve zarif görüntülerinden eser kalmaz.

Zarif eller için yapılması gerekenler arasında direkt çok sıcak veya çok soğuk suya maruz bırakmamak, düzenli olarak kremlemek, temizlik ve bulaşık esnasında eldiven kullanmak sayılabilir. Bunların yanında doğal kürlerle de el bakımınızı yapabilirsiniz.

Evde bile hazırlanabilecek ellere bakım kürleri, ellerin yumuşak haline dönmesine, tırnakların güçlü ve güzel görünmesine olanak sağlar. İşte güzel eller için evde hazırlanabilecek birkaç bakım kürü:



  • Yumuşak Eller İçin Zeytinyağlı Bakım Kürü: bir kaşığı doğal zeytinyağı ile yarım yemek kaşığı toz şeker bir kâsede iyice karıştırılıp ellere ovalanarak uygulanır. Uygulamanın ardından yaklaşık bir dakika beklenir ve eller ılık suyla durulanır. Ellerinizin nasıl yumuşadığını duruladıktan hemen sonra fark edeceksiniz.
  • Daha Sıkı ve Beyaz Eller İçin Patatesli Bakım Kürü: Haşlanıp kabukları soyularak püre haline getirilen iki adet patatese bir su bardağı süt eklenilerek iyice karıştırılır. Ele sürülen kür yaklaşık on beş dakika bekletildikten sonra el ılık suyla durulanır. Durulamanın ardından ellerinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz. Özellikle elleri kırışmaya başlayan kadınlar bu kürü iki haftada bir uyguladıkları takdirde daha sıkı ellere kavuşabilirler.
  • Nasırlaşmaya Karşı El Bakım Kürü: Kısık ateşte eritilen iki yüz elli gram tereyağına yüz gram aynısafa bitkisi ilave edilir ve bir gün beklenir. Bir gün bekledikten sonra donan tereyağı tekrar eritilir ve içine bir tatlı kaşığı lanolin rendelenir. Hazırlanan kür tekrar kaynattıktan sonra soğuması beklenir ve nasıra uygulanır. Haftada üç kez uygulanan kür nasırları yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
  • Ballı Bakım Kürü: En yaygın el bakım kürlerinden biri olan ballı bakım kürünün yapımı için kullanılacak malzemeler bal ve zeytinyağı. Yarım çay bardağı zeytinyağıyla bir yemek kaşığı bal bir kâsede iyice karıştırıldıktan sonra ılık suda bekletilip kurutulan ele uygulanır. Beş dakika beklenip el tekrar durulanır. Durulandıktan sonra yumuşak ellere kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Daha Güçlü Tırnaklar, Daha Bakımlı Eller

Tırnak bakımı da el bakımı kadar önemli. Tırnaklarınıza birer çay kaşığı zeytinyağı ve limon yağını karıştırıp uygulayabilirsiniz. Bu uygulama sonucunda limon yağı sayesinde tırnaklar güçlenecek ve güçlenirken zeytinyağı yumuşaklıklarını korumaya devam edecek.

Aynı zamanda tırnaklarınıza sürdüğünüz cilaya birkaç damla limon suyu damlatarak da daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Unutmayın, elleriniz zarafetiniz için vazgeçilmezler ve doğal kürleri hazırlamak her zaman çok kolay!

Etiketler:





Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git