Ellere Doğal Bakım

Ellere Doğal Bakım
30 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Ellere Doğal Bakım

Eski zamanlardan gelen bir inanışa göre el güzelliği kişinin asaletine delaletmiş. Ellerimiz ömrümüz boyunca hemen her koşulda göz önündedir; dolayısıyla genellikle hak ettiği önemi vermesek de ellerin bakımı en az saç bakımı kadar mühimdir aslında. Hem ellerimizi örten cilt tabakasının hem de tırnaklarımızın sağlığını ve bakımını ayrı ayrı düşünmeliyiz.

Bundan önce ellerimize zarar verebilecek belli başlı  birkaç dış etmeni sayalım ki el güzelliğimizi kaybetmemek için nelerden uzak durmamız gerektiğini öğrenelim.

  • Gün içinde ellerimiz çok defa çeşitli sebeplere bağlı olarak suyun altına giriyor. Burada dikkat etmemiz gereken ayrıntı ellerinizi maruz bıraktığınız suyun aşırı sıcak ya da aşırı sıcak olmaması, ılık su kullanmaya özen gösterin.
  • Mümkün mertebe kimyasal içerikli temizlik ürünlerine temas etmemeye çalışın. Gerekiyorsa sürekli eldiven kullanabilirsiniz.
  • Güneş ışınlarına uzun süre ve doğrudan doğruya maruz bırakmak da ellerinizi yıpratacaktır. Bunun için güneş kremi kullanmalısınız.
  • Aşırı soğuk kış günlerinde eldiven giymeden dışarı çıkmayın. Soğuk hava ellerinize zarar vermesin.

Şimdi bir de ellere doğal bakım görevini yerine getirmek için yapmanız gerekenleri sayalım. Hepsi uygulaması son derece basit ve doğal tavsiyelerdir.  • Sabah uyandığınızda ellerinizi yıkadıktan sonra sokağa çıkmadan önce mutlaka el kremi sürün.
  • Ayak topuklarınız için kullandığınız ponza taşını el içlerinize de zaman zaman uygulayabilirsiniz.
  • Limonun ellerinize çok iyi geldiğini unutmayın ve mutfakta kullandığınız limonları çöpe atmak yerine elleriniz için ayırın.
  • Ellerinize 10 günde bir kez de olsa masaj yapın. Masaj sırasında yağlı bir krem kullanın.
  • Ellerinize ve parmaklarınıza özel egzersizler vardır. Arada sırada bu hareketleri parmaklarınıza ve avuçlarınıza yaptırın.

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Bakım Kremleri

Aşağıda ellerinize uygulayabileceğiniz birkaç tane rahatlatıcı formül veriyoruz. Ellere doğal bakımın önemli bir adımı olarak kabul edin ve mutlaka uygulamaya çalışın.

Bakım 1 Rezene: 4 yemek kaşığı rezene tohumunu ezin. 1 su bardağı suyu kaynatın. Rezeneyi suyun içine katın. Demlenmeye bırakın. Yaklaşık 20 dakika sonra süzün. Ellerinizi karışımın içinde 5 dakika kadar bekletin. Yorgun ellerinizin hissedilir biçimde rahatlamasını sağlayacaktır.

Bakım 2 Badem Yağı: Az bir miktar badem yağını hafif ısıtın. Isıttığınız yağı dairesel hareketlerle ellerinizin her tarafına sürün ve temiz bir havluyla ellerinizi kapatın, bir süre sıcak kalması gerekmektedir. Ellerinizdeki sertliği ve varsa çatlakları giderir.

Bakım 3 Patates: Bir adet patatesi iyice haşlayın. Bir miktar vazelin ile kurutulmuş papatya çiçeğini haşlanmış patatesin içine karıştırın. Elde ettiğiniz kremi ellerinize sürdükten sonra ellerinizin üzerini örtün. Aşağı yukarı 40 dakika bu şekilde bekleyin ve sonra bol suyla ellerinizi yıkayarak temizleyin. Özellikle kuru ciltlere çok faydası olacak bir nemlendiricidir.

Her biri doğal, her biri denenmiş, her biri faydalı; gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git