Ellere Doğal Kürler

Ellere Doğal Kürler
18 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Ellere Doğal Kürler

İnsan vücudundaki en önemli organı ve insanın en büyük yardımcılarından biri olan eller, her organ gibi zaman zaman ellerinde bakıma muhtaç olduğu bir gerçektir. İnsanlar arası ilişkide etkileşime geçen ilk organ olan ellerin bakımı da önemli bir konudur.

Mikropların, en önemli barınma yerlerinden biri olan eller, eğer bakımlı ve temiz olmazsa birçok hastalığa davetiye çıkarılmış demektir. Bu yüzden gün boyunca ellerimizi sık sık olabildiğince yıkamalı ve kimyasal içeriği olmayan temizlik ürünlerini kullanmaya dikkat etmeliyiz. Eğer kullandığımız temizlik ürünlerinin içeriğinde kimyasal madde bulunursa, ellerimize oldukça zararlar verebiliriz. Bu durumda doğal içerikli temizlik ürünlerinin alınıp kullanılması büyük önem arz etmektedir.

En önemli organımız olan ellere doğal kürler yapmakta temizliğin ilk aşamalarındandır.

Ellerimizin Bakımı İçin Yapılabilecek Doğal Kürler

  • Jojoba – Pirinç unu kompresi ile bakım
  • Besleyici yağlar kullanarak yapılacak el banyosu
  • Atkuyruğunu ile el ve tırnak bakımı

Yukarıda verilen doğal kürler, el bakımında yarar sağlayan önemli kürlerdendir.

Jojoba – Pirinç Unu Kompresi İle Bakım

Çok kuru ve mat bir şekilde gözüken ellerimizin, bu kötü durumunu gidermek için yapılacak önemli bakımlardan biri komprestir. Jojoba – pirinç unu karışımı ile yapılacak olan bu kompres ile ellerimizin kuruluğunu ve matlığını gidermemiz mümkündür.

Kompres için lazım olan malzemeler;

  • 1 kaşık pirinç unu
  • Yarım bardak süt
  • Jojoba yağı


Süt ile pirinç ununu bir kaba döküp bulamaç oluncaya kadar karıştırıyoruz. Bulamaç haline geldikten sonra, ellerimize jojoba yağından sürüyoruz. Ellerimizin her yerine sürülmesi önemlidir. Jojoba yağından sonra oluşturduğumuz bulamacı ellerimize sürdüğümüz yağın üstüne sürüyoruz. Bulamaçlı ellerimizle 10 dakika kadar bekliyoruz ve bekledikten sonra ılık bir suyla ellerimizi temizliyoruz. Bu kompresi uyguladıktan sonra fark edilir derecede ellerimizin canlı bir yapıya büründüğünü göreceksiniz.

Besleyici Yağlar Kullanılarak Yapılacak El Banyosu

Besleyici yağların el ve cilt bakımındaki herkes tarafından bilinen bir konudur. Özellikle ellerimizin bakımı için yapacağımız besleyici yağların bulunduğu banyo, ellerimizi yumuşacık bir yapıya sokacaktır.

El banyosu için gerekli olan malzemeler;

  • 1 çay kaşığı lavanta yağı,
  • Yarım yemek kaşığı gliserin,
  • Yarım çay kaşığı bergamot yağı,
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı,

Malzeme listesinde verilen yağları bir kabın içerisine koyarak iyice karıştırıyorsunuz. Başka bir kaba ise sıcak su koyup, yağlı kabı su dolu kaba boşaltıyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Karıştırma işleminden sonra, ellerimizi 20 dakika boyunca bu kabın içinde bekleterek, bir nevi ellerimize banyo yaptırıyoruz. Daha sonra ellerimizi çıkarıyoruz ve ellerimizde kalan yağları elimize yedirerek ovalıyoruz. Ovalama işleminden sonra ellerimizi temizliyoruz.

At Kuyruğu İle El ve Tırnak Bakımı

Güçlü ve iyi görünümlü el ve tırnaklar için atkuyruğu önemli bir yere sahiptir. 2 kaşık kadar aktardan aldığımız atkuyruğunu ince ince bir kaba doğruyoruz. Yarım litre yani 2,5 su bardağı kaynar suyun içerisine koyun ve demlenmesini bekleyin. Demlenme işleminde sonra suyu süzün ve süzdüğünüz suyun içerisinde ellerinizi 5 dakika kadar bekletin. Beklettikten sonra ellerinizi kurulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git