Ellere Kış Bakımı

ellere-kis-bakimi
25 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Ellere Kış Bakımı

Pek çoğumuz el ve ayak bakımı için güzellik salonlarına tonlarca para harcıyoruz. Dış görünümümüzün en önemli unsurlarından olan bakımlı eller ve de yerine göre bakımlı ayaklar, özellikle de ilk intibaların çok önemli olduğu durumlarda daha da anlamlı hale geliyor.

Dha çok bayanların her zaman özen göstermek durumunda olduğu el bakımı  genelde kış aylarında daha da zor olabiliyor. Soğuk havaya maruz kalan, ev işleri yaparken bir türlü sudan çıkmak bilmeyen ellerimiz normale göre daha fazla bakım a ihtiyaç duyar hale geliyor. El bakımında en önemli şey şüphesiz ki nemlendirme. Kuruyan, çatlayan ve dış etkilere maruz kalarak sağlıksız hale gelen ellerimize düzenli olarak uygulayacağımız nemlendiriciler önemli ölçüde yol katetmemizi sağlıyor.

Peki ya hangi nemlendirici?

Piyasada birbirinden farklı özelliğe sahip pek çok krem ve nemlendirici ürün bulunuyor. Bu ürünler sahip oldukları içeriklere, yoğunluklarına, üretim tekniklerine veya kimi zaman içerdiği kokulara göre tüketiciye geniş bir alternatif yelpazesiyle sunuluyor. Kimisi sadece bitkisel içeriklerden imal edilirken kimisi de farklı kimyasallar kullanılarak üretiliyor. Bu noktada önemli olan şey, halk arasında da en yaygın olarak bilinen isimleriyle, alkol, paraben, silkon, parafin gibi zararlı maddelerin kremlerin içeriklerinde kesinlikle olmadığından emin olunması gerektiği.

Doğal bakımlarYüzümüze veya vücudumuza uyguladığımız pek çok maske yine ellere kış bakımı yaparken de  gayet uygun alternatifler olabiliyor. Hem evde kolaylıkla hazırlanması, hem de ucuz ve ekonomik olması sebebiyle evde yapılan maskeler kurumuş ve yıpranmış ellerin adeta gıdası niteliğinde. Bunların başında elbette ki akıllara ilk olarak zeytinyağı ve limon ile yapılan basit maskeler geliyor. Zeytinyağı ve limon, yıpranmış ellerin kuruluğunu almalarının yanı sıra, hem ihtiyacı olan nemi yeniden kazandırıyor, hem de yumuşayıp pürüzsüz bir görünüm elde edilmesine yardımcı oluyor. Ellerimize yedirdiğimiz bu karışımlardan sonra sıcak nemli havlu ile sarıp bir düre dinlendirmek de yine işin püf noktalarından.

Benzer uygulamalar tırnak bakımı için de geçerli olup, belirli aralıklarla tırnaklarımıza da bu kürlerden uygulayarak kış aylarında da her daim bakımlı ve sağlıklı görünmelerini sağlamak çok kolay. Yine piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz badem yağı da, tırnak kırılmaların önlemesi ve de özellikle tırnak etlerini yumuşatması anlamında oldukça fonksiyonel, etkili ve bir o kadar da hesaplı bir ürün. Badem yağı kullanarak tırnaklara yapılan masajlarla daha uzun ömürlü tırnaklara sahip olmak mümkün.

Ellere kış bakımı deyince unutulmaması gereken bir diğer konu da D vitamini takviyesi. Yaz aylarında zararlı ışınlarından kaçınmaya çalıştığımız güneşten faydalanmanın tam zamanı aslında. Ellerimizi mümkün olduğu kadar gün ışığına çıkarabilirsek, D vitamini ihtiyacımızı da en doğal yoldan karşılamış oluruz. Üstelik bedava !

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git