Ellerin Bakımı Nasıl Olmalı

Ellerin Bakımı Nasıl Olmalı
1 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Ellerin Bakımı Nasıl Olmalı

Ellerimiz vücudumuzun dışa en açık bölümüdür. Gerek soğuk havalar gerekse tüm gün kullandığımız deterjan gibi kimyasal ürünler ellerimizde hasara sebep olmakta. Eller yaşlanmanın en kolay görülebildiği organdır aynı zamanda cerrahi bir estetikte uygulanamamaktadır. Bu yüzden ellerimizin bakımına en az yüz ve cilt bakımımıza olduğu kadar çok dikkat etmeliyiz.

Ellerin bakımlı olması için yapabileceğimiz pek çok şey var. Rutin haline getirmemiz gereken bazı alışkanlıklar şunlardır;

 • Gün içerisinde sürekli ellerimizi yıkıyoruz. Bunu yaparken seçtiğimiz temizleyicileri özenle seçmeliyiz. Eli kurutmayan tahriş ediciliği düşük sabun ve temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Elimizi yıkarken kullanılan suyun sıcaklığı da bir o kadar önemlidir. Çok sıcak sular elin kuruyup dökülmesine yol açarken soğuk sular gerilip çatlamasına neden olabilir. Bu yüzden ellerimizi ılık suyla yıkamaya özen göstermeliyiz.
 • Tüm vücudumuz nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Ancak eller gün içinde pek çok kez suya girdiği için nemlendirilmeye daha çok ihtiyacı vardır. Bu yüzden ellerimizi devamlı olarak nemlendirmeliyiz. Nemlendiriciyi seçerken de gliserin, E vitamini ve zeytinyağı içermesine dikkat edilmelidir. Bu nemlendiriciler ellerimizi nemlendirirken aynı zamanda içlerinde değerli yağlarla ellerimizi besler, daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar.
 • Mutfakta kullanılacak olan bulaşık eldivenleri gerek suyun ısısından gerek ellerin suyla fazla temasından gerekse de deterjanın yan etkilerinden ellerimizi korumada önemli bir yardımcıdır.
 • Bilindiği üzere fazla güneş cildimizde erken yaşlanmaya sebep olan önemli etmenlerden biridir. Bu yüzden yalnızca yüzümüzü ve vücudumuzu değil ellerimizi de yüksek faktörlü güneş kremleriyle korumalıyız.
 • Ayrıca uzun süren banyo yapma sırasında da eller nemini kaybedeceği için hem elleriniz hem de cildiniz için banyo sürelerini çok uzatmamakta fayda vardır.
 • Gece yatmadan önce ellerinizi badem sütüyle ovmak ellerinizin daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.
 • Sigara ve ya farklı sebeplerden oluşan lekeler içinde parmak uçlarınızı taze kesilmiş limona batırıp sürtmeniz lekelerin büyük ölçüde kaybolmasına yardımcı olacaktır.


Tırnaklarda ellerin bakımlı gözükmesini sağlayan en büyük etmenlerden biridir. Yenmiş, cilası soyulmuş, şekilsiz kesilmiş tırnaklar cildiniz ne kadar nemli ve bakımlı olursa olsun ellerinizi kötü gösterecektir. Bu yüzden öncelikle kesinlikle tırnaklarınızı yemekten kaçının. Bunun yanında güzel bir tırnak makası ve törpüyle yapacağınız şekillendirme ellerinizin bakımlı gözükmesine yardımcı olacaktır.

 • Çok uzatılmış tırnaklar temizliği de zor olduğu için genel olarak kirli bir görünüm oluşturmakta ve bakımsız olarak görülmektedir.
 • Kısa ve küt tırnaklara uygulanan fransız manikürü ya da sade parlatıcılar tırnakları her zaman için bakımlı gösteren yöntemlerdendir. Bunun yanında eğer istenirse günlük kıyafet ve makyaja uygun renkli ojelerin kullanmakta bakımlı bir görünüm oluşturacaktır
 • Art nail olarak geçen tırnaklara çeşitli resim ve desenlerin yapılması da tırnakları çok daha bakımlık göstermektedir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git