Ellerin Bakımlı Olması İçin

Ellerin Bakımlı Olması İçin
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Ellerin Bakımlı Olması İçin

İnsan vücudunun en önemli parçası olan eller, en çok yıpranan ve en çok bakım yapılması gereken organımızdır. Özellikle kış mevsiminde ellerimiz soğuktan dolayı kuruyabilmekte ve üzerinde çatlaklar oluşabilmektedir. Ellerin bakımlı olması için, güzel ellere sahip olmak için size vereceğimiz birkaç tüyoya dikkat etmeniz yeterli olabilir.

  1. El Temizliği: Ellerimizi yıkarken cildimize uygun ürünler kullanmaya dikkat etmeliyiz. Kullanılan sert sabunlar elleri tahriş edebilir, kurumasına yol açabilir ve hoş olmayan bir görüntü yaratabilir. Eller yumuşak sabunlar ile ılık suda yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Sonrasında nazik bir şekilde yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır.
  2. Nemlendirmek: Elleri nemlendirmek en önemli unsurlardan bir tanesidir. Yumuşak bir ele sahip olmak için mutlaka nemlendirici kullanılması gerekir. Aksi halde eller, sert bir dokuya sahip olacaktır. Kuru ciltlere sahip olanların yağ bazlı ürünler kullanması gerekmektedir.
  3. Peeling: Peeling ile eller canlı bir görünüm kazanır. Su ve tuz, eller için en iyi peeling yöntemlerinden bir tanesidir.
  4. Eldiven: Bulaşık yıkama vb. gibi ev işleri yaparken ellerin deterjan ile temasını engellemek açısından eldiven takılması gerekmektedir. Ellerinde egzama yada farklı bir cilt hastalığı olanların kesinlikle eldiven takması gerekir. Aksi halde, bu tür rahatsızlıklar daha geniş bir bölgeye yayılabilir.
  5. Tırnak Uzunluğu: Bakımlı bir ele sahip olmak istiyorsak, tırnak bakımı da oldukça önem arz etmektedir. Tırnakların uzunluğun gereğinden fazla olmamalıdır. Tırnak, ellerimizdeki en iyi mikrop taşıyıcı unsurdur. Yediğimiz besinlere tırnaklarımız sayesinde mikrop bulaştırabilir ve hasta olabiliriz.


El Bakımı İçin Peeling Uygulamaları

El peelingi yapılması için, tırnaklardaki oje ve parlatıcılardan kurtulmak gerekir. Tırnaklarda peeling işlemlerinden etkilenmektedirler. El bakımı için çeşitli öneriler şunlardır:

  • Yarım limon, bir çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sirke ile yapılan losyonda eller bir süre ovulur. Losyon ele iyice yedirilir. Daha sonra ılık suda durulanan ellerin yumuşak olduğu görüntü kazandığını görebilirsiniz. Elleri kuruladıktan sonra nemlendirici sürerek yumuşaklığı bir süre koruyabilirsiniz.
  • Zeytinyağı ve limon ile yapılan peeling en doğal temizleyici yöntemlerinden bir tanesidir. Zeytinyağı, en doğal nemlendiricidir. Kurumuş ve çatlamış eller için kullanılabilir.
  • Susam yağı da nemlendirici etkisi ile ellere uygulanabilen yağlardan bi tanesidir. Ellerin yumuşatan, pürüzleri gideren ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlayan etkileri vardır.
  • Kakao yağı, ellerdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan en etkili el maskesi uygulamalarından biridir.
  • Papatya ve süt ile yapılan maske de, elde çatlakların giderilmesi için uygulanan peeling yöntemlerinden biridir. Sütün içine bir miktar papatya atılarak bir gece bekletilir. Ertesi gün eldeki çatlaklara sürülür. Bu işlemi bir süre uyguladıktan sonra, kısa bir sürede ellerinizdeki çatlakların iyileştiğini farkedeceksiniz. Ayrıca, ellerdeki yaşlanmayı giderici etkisi de bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git