Ergenlik Döneminde Ve Sonrasında Sivilceyle Mücadele

Ergenlik Döneminde Ve Sonrasında Sivilceyle Mücadele
15 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Ergenlik Döneminde Ve Sonrasında Sivilceyle Mücadele

Ergenlik döneminde yaşanılan sivilce problemi hemen hemen herkesi az ya da çok yaşadığı bir sorundur. Rahat olmalısınız. Çünkü bu sorun sadece size ait değil. Paniklemeyin çünkü alacağınız birkaç basit önlemle bu süreci en az zararla atlatabilirsiniz. Üstelik uygulayacağınız bu önerilerle ilerde pırıl pırıl sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ergenlik sivilcesi nedir? Nasıl oluşur?

Ergenlik sivilcesi, deride artan yağ salgısı nedeniyle yağ bezlerinin iltihaplanması durumudur. Bu iltihaplanmaya neden olan bakterilerdir ve bu bakteriler her ciltte vardır. Bu bakterilerin çoğalmasına sebep olan şey, yağ salgısının artmasıdır. Ergenlik sivilceleri en fazla 14-17 yaşları arasında gözlemlenir. En çok erkek ergenlerde görülür. Sivilce oluşumunda genetik faktörlerin de etkisi olduğu kanıtlanmıştır. İlginç bir bilgiye göre, Eskimolarda, Japonlarda ve siyah ırklı insanlarda sivilce görülme olasılığı daha düşüktür.

Sivilce oluşumu nasıl başlar?

Önce deride her zamankinden daha yoğun bir yağlanma başlar. Yağlanan bu deride siyah ve beyaz başlı, yağlı kabarıklar oluşur. Bunlara komedon denir. İlk önce genellikle alında başlar. Sonra yanaklara ve yüzün diğer bölgelerine yayılır. En çok burun ve çene bölgesinde görülür.

Sivilcenin rahatsız edici özellikleri var mıdır?

Kendini beğenmeme ve utanma duygularının oluşmasına sebep olabilir. Kaşıntı, kanama, yanma gibi rahatsız edici durumlar oluşabilir. Kalıcı lekeler oluşabilir.

Ergenlik sivilceleri nasıl tedavi edilebilir?Ergenlik sivilcelerinin devam etme süresi 6 yıla kadar çıkabilir. Tedaviye başlayacak olan kişinin bunu bilerek yola çıkması gerekir. Düzenli ve etkili bir temizlikle genellikle sivilcelerle etkili şekilde mücadele devam ettirilebilir. Uygun ürünle temizliğin ardından, sivilceyi azaltıcı özelliğe sahip olan ve yeni sivilce oluşumunu engelleyici özellikte olan jeller kullanılabilir. İyileşme gözlemlenemezse antibiyotiklere başvurulabilir. Bu antibiyotikler, yerel kullanılabileceği gibi ağız yoluyla da kullanılabilir. Tabi doktor kontrolünde olması çok önemlidir. Antibiyotikleri kendi bildiğimiz gibi kullanmanın oldukça ciddi riskleri vardır. Bunun yanı sıra bazen doğum kontrol hapları da önerilebiliyor. Ancak bunlara çok kolay başvurmamak yerinde bir davranış olacaktır. Çok dirençli geçmek bilmeyen sivilcelerde ise A vitamini içeren kapsüller tavsiye edilmektedir. Sivilce tedavisi gören kişiler, doktor kontrolü altında vitamin takviyesi alabilmektedirler. Yeterli ve dengeli beslenme, bol taze meyve ve sebzeyle beslenme, bol su tüketimi ve bolca balık yemeleri iyi olacaktır. Balık yağda kızartılmamalı, fırında, ızgarada ya da buğulamayla yapılması tavsiye edilmektedir. Sivilce tedavisine başlanıldığı ilk günlerde, deride gerilme, kaşıntı, yanma ve kızarma, hatta sivilce artışı gözlemlenebilir. Bu durum yan etki değildir. İyileşme süreci bu şekilde seyretmektedir. Probiyotik içeren besinlerden destek alınması da bu süreçte kişiyi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca, şekerden, şeker içeren yiyeceklerden hemen uzaklaşmanız size daha hızlı yol aldıracaktır. Bu durumu fazlaca kafaya takıp bir de işin içine stres etkinini eklemeyin. Güzel günler yakın. Biraz sabır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git