Evde Boya Kullanımı

Evde Boya Kullanımı
23 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Evde Boya Kullanımı

Her bayanın kuaföre giderek saç boyatmak için zamanı olmayabilir veya her bayan kuaföre yüksek fiyatlar ile saç boyatmak istemiyor olabilir. Bu nedenle bayanlar hem ekonomik olması hem de zaman itibariyle birçok bayan, evde boya kullanımı ve uygulamasını tercih ediyorlar. Fakat evde saç boyamanın bazı dezavantajları da var. Saç boyama konusunda acemi olanlar, saçın her yerine eşit miktarda boyayı uygulayamadığı için sonuçtan memnun kalmayabilmektedir. Çünkü saça eşit uygulanmayan boya, saç renginde tutarsızlık oluşturmaktadır. O halde evde saç boyamadan önce ve sonra nelere dikkat edilmeli diyorsanız, sizin için aşağıda bu konuları ve dikkat edilmesi gereken hususları belirtiyoruz.

Evde Saç Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saçların sağlık durumu kontrol edilmelidir. Saçın sağlıklı olması durumunda alınacak sonuç da o denli iyi olacaktır. Bu sebeple saç boyamasından önceki haftada saça birkaç defa bakım yapılmalıdır. Saçları güçlendiren vitaminler ve saçları nemlendiren maddeler kullanılarak saç boyamaya hazır hale getirilmelidir. Eğer saçlar çok kuru, yıpranmış durumda ise ve kırıklar bulunuyorsa, o halde saç boyamak pek de doğru bir fikir olmayacaktır. Bunun yerine biraz kestirerek kırıkları aldırmak ve bir süre için bakım yapmak, boyayı daha sonraları uygulamak daha yerinde bir karar olacaktır.
 • Doğru rengi seçmek de saç boyamadan önce yapılması gerekenlerdendir. Saç rengi seçiminde göz ve ten renginiz size bir fikir verebilir. Mesela; cilt buğday tonlarında ise kestane, bakır, kırmızı, kızıl-kahve gibi renkler uygun olabilir. Cilt beyaz ya da kırmızı ise de bej ve küllü renkler tercih edilebilir.
 • Saçlar boyanmadan evvel boya tipi de seçilmelidir. Yani yeni başlayanlar için yarı kalıcı, etrafını az batırmak isteyenler için damlamayan, uçları kurumuş saçlar için ise bakım paketi olan boyalar daha avantajlıdır.


Evde Saç Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak kullanım kılavuzu dikkatlice okunmalıdır.
 • Boyamaya başlamadan, kullanılacak tüm gereçleri tamamlayın.
 • Eski bir şeyler giyin ve eski havlu ayarlayın.
 • Saç etrafındaki bölgelerin lekelenmemesi için bu bölgelere vazelin sürün; fakat saça bulaştırmadan dikkatlice kullanın.
 • Boyayı saçınıza sürerken kesinlikle eldiven kullanın.
 • Geniş ağızlı bir tarak kullanarak saçları bölün ve boyanın dağılmasını sağlayın.
 • Boya cilde bulaşmış ise, boyayı silmede ıslak mendil veya cilt temizleyici ve pamuk kullanın.
 • Rengin iyi tutması için süre tutun.

Evde İlk Kez Saç Boyayacaklar Ne Yapmalı

 • Evde boya kullanımı konusunda tecrübesiz olanlar, ilk olarak saç boyasına karşı alerjisi olup olmadığını anlamak için, bileğinin iç kısmına bir miktar boya sürerek durumu test etmelidir. Ayrıca acemi olan kimse saçı ilk defa boyayacağı için boyayı eşit miktarda saçın her yerine uygulayamayabilir. Bu konuda saçlara ulaşılamayan yerleri boyamada birinden yardım alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git