Evde Egzama Tedavisi

smiling beautuful brunette in the lavender field
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Evde Egzama Tedavisi

Egzama, çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan cilt iltihabıdır. Tıp dünyası hala kesin olarak nedenlerini ve tedavisini açıklayabilmiş değildir. Anacak egzama için belirtilen sebepleri sıralayacak olur isek; sabun, deterjan, giyim, kolonya, parfüm, makyaj ürünleri, krem vb. ürünler ile yapılan temastır. En çok rastlanan egzama türleri; alerjik, sinirsel, temas ve yağlı deri egzamasıdır. Ancak bu rahatsızlığın büyük oranda kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Egzama Rahatsızlığının Belirtileri

Egzamanın dönemleri vardır ve bu dönemler içerisinde farklı egzama belirtileri ortaya çıkar. Eğer ciltte kızarıklık, minik su toplayan kabarıklıklar ve şişlik gibi durumlar oluşursa bu egzamanın akut dönemine denk gelir. Belirtiler her hastada aynı olmaz. Bazı hastalarda, yanma ve kaşıntı olarak kendini gösterebilir. Bir diğer dönem olan subakut dönemde kabuklanma ve kepeklenme görülür. Eğer deri kuruyup kalınlaşıyor ve renk farklılaşması oluşuyor, ayrıca deride çatlamalar meydana geliyor ise bu da kronik dönemdir.

Egzamanın Doğal Yollar İle Tedavisi

Egzamayı hafifletmeyi sağlayan, egzama rahatsızlığının meydana geliş şiddetini ve egzamanın sıklığını azaltan bazı bitkiler mevcuttur. Bu bitkilerin çoğu kısmı kür şeklinde cilde dışarıdan uygulanmakta; ancak bazı bitkisel ürünler ağız yolu ile de alınmaktadır. Egzama rahatsızlığına iyi gelen bitkiler aşağıda belirtilmiştir. Doğal yollarla evde egzama tedavisi gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz.  • Papatya: Papatyanın iltihap giderici bir özelliği vardır. Güneş yanıkları, çürükler, cilt tahrişleri için kullanıldığı kadar egzama için de tavsiye edilmektedir. Papatya kremi, egzama hastalığında iyileşmeyi desteklemekte, kaşıntı ile yanma hissini azaltmaktadır. Egzama rahatsızlığında cilt kurumamalı ve nemlendirilmelidir. Çünkü nemli cilt, daha az kaşınmaktadır. Buna yönelik olarak cildin nemlenmesi için papatya yağından faydalanılabilir.
  • Meyan kökü: Meyan kökü, gerek kremi gerekse jeli ile egzamanın sebep olduğu kızarıklık, kaşıntı ve su toplaması gibi problemleri kısa sürede azaltmaktadır.
  • Aloe vera: Etli bir bitki olan aloe vera, yapraklarını dökmez. Sapları da su depolama işlevini görür. Aloe vera jeli, yaraların iyileştirilmesinde ve yanıkların tedavi edilmesinde kullanılabilir. Bu jel, Enfeksiyon riskini azaltmakta ve iyileşmesi beklenen bölgede bir kat oluşturmakta, böylece cildi korumaktadır. Aloe vera bitkisinde bağışıklığı güçlü kılan etkili maddeler bulur. Bu egzamanın oluşturduğu kızarıklığa ve tahriş olan cilde iyi gelebilir.
  • Lavanta: Bu bitkiden elde edilen yağın, sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında antiseptik ve yumuşatıcı özellikleri de vardır. Bu özellikleri ile egzama rahatsızlığında kullanılır ise; cilt rahatlar, kaşıntı ve acı hissi ortadan kalkar. Bazı bitki yağları, inceltilmeden cilde uygulanabilir. Lavanta yağı da bu yağlardan biridir. Cilde direkt dışarıdan sürülebileceği gibi banyo suyuna da damlatılabilir.
  • Sarı kantaron: Sarı kantaronun da papatya gibi iltihap giderici niteliği vardır. Bu yönü ile egzamada algılanan belirtileri azaltabilir. Bu sebepten ötürü sarı kantaron çayı, egzama için önerilen bitkisel çaylardan biridir.
  • Beyaz dut, kına, ada çayı, funda gibi bitkiler de egzama için tavsiye edilen bitkilerdendir.

Etiketler:

Evde Egzama Tedavisi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Selma diyor ki:

    Ben de egzamalı cilde nemlendirici olarak doğal yağlar sürmenizi öneririm. Özellikle shea yağı, lavanta yağı ve hindistan cevizi yağı çok iyi geliyor.

Sayfa başına git