Evde Peeling Hazırlama

Evde Peeling Hazırlama
20 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Evde Peeling Hazırlama

Peeling, cilt için bakımın bir diğer adımlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Peeling cildi besler, ölü hücre ve derilerin cilt üzerinden temizlenmesini sağlar. Ayrıca cildin daha verimli görünmesini, yaşlanmanın geciktirilmesi ve cildin sürekli olarak hava almasına yardımcı olmaktadır.

Fakat Peeling işleminin cilt üzerine uygulanmadan önce bilinmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Bu noktaların en önemli, yüz bölgesinde sivilcenin ya da bir yaranın bulunmamasıdır. Buna ek olarak makyaj kalıntıları ve çeşitli kimyalarında yüzden arındırılmaları gerekmektedir. Çünkü sivilce oluşumları peeling uygulamasından sonra yüzün diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilmektedir.
  • Peeling uygulamasını, hassas ciltler için 2 hafta bir, normal ciltler üzeinde de haftada 1 kez yapılması yeterlidir. Sürekli olarak fazla yapılması, cildin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Peki evde peeling hazırlama yöntemleri için hangi adımlar ve malzemeler gerekmektedir?

Yulaf Peeling Hazırlama

Çiğ yulaf ile peeling, cildin rahatlaması ve nefes alabilmesi açısından evde yapılabilecek kolay bir peeling yöntemidir.

3 çay kaşığı çiğ yulaf ile, 1 çay kaşığı balın birlikte karıştırılmasıyla yulaf peeling işlemi tamamlanmaktadır. Ayrıca bu karışıma çok az miktarda 1 damla elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Karışımın ardından belirli bir kıvam gelecektir. Bu kıvamın yüze sürülmesi ve 20 dakikaya kadar yüzde bekletilmesi gerekmektedir. Cildi tamimiyle sarmasına dikkat edin.

Limon Sulu Peeling Hazırlama

Cilt bakımı için önemli bir peelinglerden biri olan limon sulu peeling için kullanılabilecek malzemelerde;  • 1 çay kaşığı limon suyu,
  • 1 yumurta akı,
  • 1 salatalığın kabukları(mikserden geçirilmesi gerekmektedir.),
  • 1 çay kaşığı bal,

Bu karışımı yüz bölgesinde uygun bir şekilde uyguladığınızda gerekli olumlu sonuçlar en verimli şekilde alınabilmektedir. Yüz bölgesinde uygulandığında ve 20 dakika kadar bekletildiğinde durulanabilir.

Deniz Tuzu Peeling Hazırlama

Güvenli bir şekilde uygulanabilecek bir diğer peeling hazırlama işleminde ise, deniz tuzu ve zeytinyağı gerekmektedir. Bunun için uygun miktarlarda, 1’er çay kaşığı deniz tuzu ve zeytinyağı kullanılarak yüze sürülebilir. Sonrasında 15 dakika kadar yüzde kaldıktan sonra deniz tuzu peeling temizlenebilir.

Yeşil Çaylı Peeling Hazırlama

Evde peeling hazırlama işlemlerinden bir tanesi olan bu peeling yönteminin diğerlerinden bir farkı vardır. İltihapları ve yaraları tedavi için etkili bir yapısı olan yeşil çay peeling, cildin temizlenmesi, nefes alması ve sivilcelerin kurutulması konusunda oldukça yararlı ve etkilidir.

Hazırlanma aşaması için gereken yeşil çayı demlemektedir. Bu demleme işleminin ardından, nemli taneciklerin yüz bölgesinde aşamalı ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Cilt bakımları önemlidir. Bu yüzden kuru ve yıpranan ciltlerin doğal mineral ve vitamin desteği ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Fakat cildimiz için sadece dışarıdan müdahale değil içten de bir takım takviyelerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede gerekli vitamin ve mineraller, cilt için gerekli etkileri alabilmemizi sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git