Evde Ruj Yapımı

evde-ruj-yapimi
31 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Evde Ruj Yapımı

Günümüzde evde makyaj malzemesi yapımı oldukça yaygınlaşan bir durum ve giderek daha insan daha doğal yaşamak için bu gibi uygulamalara başvurur. Hem daha ekonomik hem daha sağlıklı olduğu için tercih edilir. Peki evde ruj yapacak olursak nasıl yaparız ,Hangi yöntemleri kullanırız ve gereken maddeler neler?

Evde Ruj  yapımını inceleyecek olursak bunun için bir çok yöntemden bahsedebiliriz.

En basit yöntemden bahsedecek olursak, kullanılmayan bir dudak nemlendirici ve bir kap gerekiyor. Yine kullanmadığınız far gerekiyor. Kırmızı tonlardaki far kullanılarak yapacak  olursak, nemlendirici dudak kreminin içindekileri çıkartıyoruz ve fön makinesi aracılığı ile eritiyoruz. Fardan üzerinden kazıyıp toz şeklinde alıyoruz tabi kırmamaya özen göstermeliyiz. Ve karıştırıyoruz. Rengi daha koyu istiyorsanız kullandığınız fardan daha fazla dökebilirsiniz. Daha kaliteli far kullanırsanız istediğiniz tona daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Başka bir yönteme geçecek olursak, lazım olan maddeler gıda boyası, Hindistan cevizi, bal mumu ve vazelin. Yoğunluğunuzu nasıl belirleyeceğiniz seçtiğiniz gıda boyasının kullanım oranına bağlıdır. Öncelikle bir çay kaşığı tercih ettiğiniz renkten alıyoruz gene aynı miktarda Hindistan cevizi, balmumu ve bir tatlı kaşığı vazelin de ekliyorsunuz tüm malzemeleri ister kurutma makinesi ister mum ister çakmak kullanarak eritiyoruz ve bir kaba boşatıp buz dolabına koyuyoruz. Ertesi gün rujunuz hazır.Bir diğer yöntem, bir tatlı kaşığı bal, az miktarda zeytinyağı ve bir tane pancar kullanılarak elde edilebilecek bir rujdur. Bu malzemeleri karıştırarak çok basit bir şekilde ruj yapabilirisiniz.  Küçük değişiklikler kullanılarak farklı bir yoldan ruj yapabilirsiniz. Pancar değil de pancar kökü kullanabilirsiniz. Gene bal mumu, gıda boyası, shea yağını kullanarak elde edebilirsiniz. Gene istediğiniz kıvama göre gıda boyası ekleyebilir ya da daha az koyabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçinize bağlı bir durumdur. Bu malzemeleri karıştırıp mikrodalga fırına koyup eritebilirsiniz ya da kahve makinesi kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ve bir gece buzdolabında beklettikten sonra ruj hazır.

Başka bir örneğe geçecek olursak, Güzellik Uzamanı Suna Dumankaya’nın tarifini uygulayabiliriz. Lazım olan maddeler, lanolin, balmumu, kakao, jojoba yağı, az miktarda limon yağı, pirinç ya da buğday nişastası gerekli. Tüm bu malzemeler nişasta olmadan eritilir (istenilen yöntem ile). Gıda boyası ve bir çorba kaşığı nişasta bir kaba knup karıştırılır. İstenilen kıvama gelene kadar karıştırılır. Daha sonra hepsi karıştırılır ve kullanıma hazır. Bir gün dolapta bekletirsek daha kıvamlı olabilir.

Bahsedildiği gibi evde ruj yapımının birden çok yöntemi vardır. Bu yömleri uygulayarak makyaj malzemelerine para harcamayabilir ve bu sayede daha ekonomik bir şekilde ruj ya diğer makyaj malzemeleri çeşitlerini elde edebiliriz. Sonuçta piyasadaki makyaj malzemelerinin nasıl yapıldığını içinde neler olduğunu bilmiyoruz.  Kendimiz yaptığımız takdirde içimize siner ve böylelikle daha rahat kullanabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git