Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olur?

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olur?
14 Mart 2016 tarihinde eklendi

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olur?

Tırnak bakımı

Tırnaklar, hem hijyen hem de estetik açıdan dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Bu durum sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerliliğini korumaktadır. Önem verilmediği takdirde tırnak mantarı ve tırnak batması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak olası. Günlerimiz, saatlerimiz güzellik merkezleri içerisinde geçiyor. Bu durumda hem nakit, hem vakit akışı sağlanıyor. Ancak artık evde tırnak bakımı nasıl olur kendi imkanlarınız ile sağlıklı tırnaklara kavuşmanız mümkün. Üstelik, Bedava!

Doğal tırnak bakımı

Evde tırnak bakımı nasıl olur doğal yöntemler ve kendi imkanlarımız ile gerçekleştirebileceğimiz tırnak bakımı hakkında şu aşamalara yer verebilir;

Asetonsuz oje çıkarma taktiği ; Bazı zamanlar sürdüğümüz ojenin kıyafetimize hiç uyumlu olmadığını farkederiz. O an üzerimizde duran kıyafeti de çok seviyorsak, acilen vazgeçmemiz gereken şey ojelerimizdir. Ama olacağı vardır. Ya nerede olduğunu bulamayız ya da bittiğini anlarız. Bu durum karşısında ne yapılabilir? Şöyle anlatalım; Eğer ojeyi çıkartmak istiyorsanız, üzerine bir kat daha oje sürmelisiniz. “Bu da nereden çıktı?” Diyenleri duyar gibiyim. Yeni sürülen oje kurumadan, pamuk yardımı ile tamamen çıkartabilmeniz mümkün. Bu işlem bittiğinde tırnaklarınızı “tonik” yardımı ile temizleyebilir ve nemlendirici ile bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Tırnak kesimi ; Tırnaklarınızı kesmek için en uygun vakit, duştan sonra ellerin doğal yoldan nemli olduğu dönemdir. Tırnaklar kesildikten sonra çevresi nemlendirici ile desteklenebilmektedir. Bu konuda tercihen pembe yoğun gül kokulu vazelin tavsiye edilebilmektedir. Tırnak kesimi için bir diğer önemli bilgi ise şudur; kesim esnasında tırnakların sağa-sola uçmaması için tırnak makasını ıslatmak yeterli olacaktır.Tırnak törpüleme ; Tırnaklara sürülen nemlendirici krem emildikten sonra, törpüleme işlemine geçilebilir. Pek çok kişi bu işlemi yanlış uygulamakta. Öncelikle tırnağınızı küt mü? Yoksa yuvarlak mı? Törpülemek istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Bu durum kesim yapılırken de geçerli olmaktadır. Şayet tırnak yapısı küt ise yuvarlak törpülemek oldukça zor olacaktır. Lakin yuvarlak bir tırnağa sahipseniz, bunu küt tırnağa çevirmek daha basit bir işlem oluşturacaktır. Tırnağınıza törpü vasıtasıyla olduğundan farklı bir şekil uygulamışsanız, oje ile kamufle edebilmeniz mümkündür.

Kütikül temizlemek ; Manikür ve pedikürcülerin can acıtıcı yöntemler ile yapmaya çalıştığı kütikül temizliğini evlerinizde kendi imkanlarınız ile yapabilmeniz mümkündür. Bu işlem için kütikül giderici kremler tavsiye edilebilmektedir. Kütiküller tırnakları çeşitli enfeksiyonlardan koruduğu için, kesilmemesi önemle rica olunur.

Doğal uygulamalar ; Tırnak bakımı işlemini doğal yollar ile gerçekleştirmek, en sağlıklı ve en mantıklı çözüm olacaktır. Bunun en temel örneği; kesim ve törpüleme işlemi bittikten sonra tırnaklara uygulanan “zeytinyağı masajı”dır. Hem el ve ayaklara, hem de tırnak bölgesine kusursuz bir bakım oluşturması açısından kayda değer bir uygulamadır.

Evde tırnak bakımı nasıl olur tırnak bakımın ihmal edilmesi sıkıcı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden kendi imkanlarınız ile de olsa bu bakımları gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git