Evde Yüz Temizleyici Yapımı

Evde Yüz Temizleyici Yapımı
8 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Evde Yüz Temizleyici Yapımı

Cildimiz, dışarıdan gelen zararlı her tür madde ile karşılaşan ilk yapıdır. Yüzümüz başta bizim tarafımızdan uygulanan fondöten, allık gibi çeşitli makyaj malzemelerine maruz kalmaktadır. Ayrıca gün boyu kir, toz ve zararlı güneş ışınları tarafından zarar görmektedir. Yüzümüzün doğal yapısında bulunan ve gün boyu üretilen yağ nedeniyle toz gibi zararlı etkenler yüzümüze yapışıp birikmektedir. Stresin de cildimizde tahrip edici etkisi bulunuyor. Dışarıdan eve geldiğimizde ellerimiz gibi yüzümüz de güzel bir temizliğe ihtiyaç duyar. Yüzümüzün temizliğine gereken özeni göstermediğimizde, hassas yapısı nedeniyle çok çabuk zarar görür. Günün yorgunluğunu atmak ve zararlı etmenlerden korunmak için temizleyiciler kullanılmalıdır. Temizleyici adıyla birçok kozmetik ürün satılmaktadır. Bu ürünler cildimizi temizlerken bazen de kalıcı hasarlar bırakabilirler. Ayrıca bunları sürekli kullanacağımızdan servet ödemek zorunda kalabiliriz. Evde yüz temizleyici yapımı sayesinde hem doğal, hem zararsız, hem de ekonomik temizleyicilere sahip olmak mümkündür. Şimdi evde hazırlayacağımız yüz temizleyicide neler kullanacağımıza bir bakalım.Yüz Temizleyicide Neler Kullanılmalıdır?

 1. Alfa hidroksi asit: Kendisi bir yüz temizleyicide olmazsa olmazdır. Adını duyunca nereden bulacağım diye düşünmeyin. Çünkü alfa hidroksi asit evimizde doğal olarak birçok besin maddesinde bulunur. Süt bunların başında geliyor. Diğer besin maddeleri ise portakal ve limon suyu, üzüm, böğürtlen ve domatestir. Alfa hidroksi asit bulunduran besin maddeleri yüzümüze peeling etkisi yapmaktadır. Böylece derimizin üzerindeki ölü ve kirli tabaka soyularak, zararlı ve kötü maddelerden arındırılır.
 2. Bal: Gözenekleri açıcı etkisi vardır. Ayrıca hazırladığımız temizleyicinin daha kolay uygulanmasına yardımcı olur.
 3. Şeker ve tuz: Yapıları gereği peeling etkisi oluştururlar. Ölü derilerin temizlenmesini sağlarlar. Uygulanırken yumuşak şekilde ovularak uygulanmalıdırlar. Sert davranılırsa yüzü tahriş edebilirler.
 4. Lavanta: Cilde canlılık verip ferahlatır. Cilt rengini açar. Sivilceyi giderici etkisi vardır.
 5. Gül suyu: Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde temizlik için en uygun üründür. Güneş etkisiyle cildi koyulaştırabilir.
 6. Kil: Cilde uyarıcı etki yaparak lekelerin yok olmasını sağlar. Tek başına maske olarak da uygulanabilir. Sürüldüğü bölgedeki kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesini uyarır.

Malzemelerden kısaca bahsettikten sonra şimdi evde yüz temizleyici yapımı nasılmış ondan bahsedelim:

 • 2 şer tatlı kaşığı lavanta ve gül suyu,
 • 4 tatlı kaşığı kil,
 • 4 tatlı kaşığı yulaf,

Bu malzemeler karıştırılıp çamur kıvamında bir karışım elde edilir. Bir kavanozda saklanır. Kullanılacağı zaman krem gibi parmaklarımızla ovarak yüzümüze masaj yapar gibi sürülür. Daha sonra soğuk suyla yıkanır. Günde 2 kez uygulanarak temiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Kuru bir cilt için;

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 2 yemek kaşığı süt,
 • 2 yemek kaşığı gliserin,
 • 1 çay kaşığı gül suyu,

Malzemeler karıştırılarak bir şişeye konur. Günde 2 kez uygulayıp, ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git