Fast Food Yemenin Zararları

fast-food-yemenin-zararlari
12 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Fast Food Yemenin Zararları

Amerika’ Dan dünyaya hızla yayılan fast food fırtınası İngilizce hızlı yemek demektir. Ülkemizde tüketimi oldukça artan fast food’ u gencinden yaşlısına artık herkes yemekte. Kadınların çalışma oranın artması, zaman darlığı, iş yorgunluğu insanların fast fooda yönelmelerinin başlıca sebepleri. Artık hiç kimse yemek derdiyle uğraşmak istemiyor, çok kısa bir sürede yemek yiyebilmek varken kimse pişirmek, bulaşık yıkamak istemiyor. Dolayısıyla bu da fast food tüketiminin artmasına sebep oluyor. Fakat karşı koyamadığımız hamburgerler, pizzalar, patatesler, tostlar, lahmacunlar o kadar masum değil. Sağlığımıza ciddi anlamda sıkıntı verebiliyor. İşte fast food yemenin zararları:

Obezite

Fast food ürünlerinin en önemli sıkıntılarından bir tanesi çok yüksek enerjiye sahip olmalarıdır. Bin beş yüz kaloriye kadar yükselen fast food ürünlerinin içeriğinde yağ ve şeker çok yüksek paya sahiptir. Bu da fast food ürünlerin çok sık tüketilmesi durumda kilo alımı gerçekleşeceğini gösterir. Dünyada fast foodun en yaygın tüketildiği ülke olan Amerika dünya obezite oranın yüzde otuzuyla ilk sırada yer alıyor olması bize fast food yemenin zararları konusunda ipucu verebilir.

Kroner Kalp Hastalıkları

Dünyadaki ölümlerin nedenleri arasında başta gelen kroner kalp hastalıkları eskiden daha çok yaşlılarda görülürken günümüzde yirmili yaşlara kadar düşmüş durumda. Bunun en önemli sebepleri ise gençlerde sigara bağımlılığı, alkol tüketimi ve düzensiz beslenme. Fast foodların içindeki hayvansal yağların fazla olması birçok kronik hastalık için risk oluşturmaktadır.

Bağırsak KanseriVücudumuz işleyişini kusursuz sürdürebilmek için bazı şeylere ihtiyaç duyar. Bunlardan bir tanesi de liflerdir. Lifler suyu emerek bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasını sağlarlar. Hayvansal gıdalarda bulunmayan lifleri meyve, sebze, arpa, baklagil gibi bitkisel gıdalarla alırız. Fast foodlardaki lif eksikliği de bağırsaklarımızın işleyişinin bozulmasına sebep olur ve bu da ilerleyen zamanda bağırsak kanseri ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilir.

Mide Kanseri

Fast food yemenin zararlarından biri de kanser riskidir. Fast food ürünlerinin içinde diğer besinlere göre daha fazla oranda bulunan hayvansal yağlar bol miktarda sodyum içermektedir. Sodyum fazlalığı kan basıncı oluşuma sebebiyet vermekte bu da mide kanseri riskini ortaya çıkarmaktadır.

Kemik Erimesi

Fast food ürünler vitamin açısından yetersiz olmakla birlikte kalsiyumu da çok az içerirler. Bu da özellikle çocukların gelişim çağında kalsiyumu yeterince alamamaları demek olduğundan büyümeleri yavaşlar. Ayrıca kalsiyum emilimi kemiklerde azalacağından ötürü kemik erimesine olanak sağlanmış olunur.

 

Huzursuzluk-Uykusuzluk

Fast food ürünlerden olan asitli içecekler ve kahveler çok tüketildiğinde içlerindeki kafeinden dolayı uykusuzluk problemi, sürekli sinir olma gibi durumlar gözlenir. Ayrıca kafein süte karışabilen bir madde olduğu için özellikle bebek adaylarının çok sınırlı bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon

Fast foodların içerisindeki işlenmiş gıdalar vücut tarafından sindirilemez ve vücutta tehlike yaratacak bir şekilde dolanmaya başlarlar. Ayrıca içindeki sodyum da damar tıkanıklığına sebep olabileceği gibi uzun vadede kullanımında yüksek tansiyon hastalığınızın oluşmasına neden olur.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git