Fondöten Türleri

Fondöten Türleri
4 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Fondöten Türleri

Fondöten, cilt kusurlarını örtmek için, ten rengine uygun olarak seçilen ve uygulanması çok kolay olan bir kozmetik üründür. Cildinde leke sorunu olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan makyaj malzemelerinden bir tanesidir. Fondötenleri eliniz ya da bir fırça yardımı ile uygulayarak cildinizde renk bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

Fondöten seçerken dikkat etmeniz gerek en önemli özellik cilt renginizdir. Seçim yaparken mağazalarda bulunan ışıklar çoğu zaman bizleri aldattığı için yanlış seçimler yapmamızı sağlar. En doğru ışık gün ışığıdır. Cildinizde en belirgin yansıma bileğinizin iç kısmındadır. Fondöten satın alırken elinizin üst kısmında denemek yerine, bileğinizin iç kısmında denerseniz daha doğru seçimler yapmış olacaksınız.

Fondöten seçimi yaparken cilt tipinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Cilt tipine göre fondöten seçimleri nasıl olmalıdır inceleyelim.

Yağlı Ciltler İçin Fondöten Seçimi: Yağsız fondötenleri tercih etmelisiniz. Aksi halde cildinizde akneler ve sivilceler artabilir. Kızarıklıklar meydana gelebilir. Özel olarak sivilceli ve akneli ciltler için tercih edilen bu fondötenlerde bitkisel ya da mineral yağlar bulunmamaktadır.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Seçimi: Yağ bazlı fondötenler tam bu cilt tipinde olanlara göredir. Bu fondötenler içerisinde bitkisel ve mineral bazlı yağlar barındırır. Yağ bazlı fondötenler genel olarak krem şeklindedir.

Normal Ciltler İçin Fondöten Seçimi: Su bazlı fondöten tercih edilmelidir. Cildinizin doğal dengesini bozmayacaktır. Genel olarak sıvı haldedir.Karma Ciltler İçin Fondöten Seçimi:  Pudra bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz fondötenler krem olarak üretilir. Cilde sürüldükten sonra kuruyarak pudra şeklini alır. T bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırarak, cildinize matlık kazandıracaktır.

Fondöten Çeşitleri

  1. Likit Fondöten: Sıvı yapıya sahip olan likit fondötenler cildiniz ile kolay bütünleşebilme özelliğine sahiptir. Diğer fondötenlere göre daha az kapatıcı özelliğine sahip olmalarının yanı sıra doğal bir görüntü sağlarlar.
  2. Köpük Fondöten: Diğer fondöten türlerine göre kapatma özelliği en iyi olan çeşittir diyebilir. Küçük kavanozlar içinde satılırlar. Lekeleri tek bir renk seviyesine getiren bu fondötenler sıkılaştırılmış yapıdadırlar. Cildi pürüzsüz gösterirler.
  3. Stick Fondöten: Genellikle normal cilt yapısına sahip kişiler tarafından tercih edilirler. Kapatıcı özellikleri yüksektir ve yağlı yapıdadır. Cilt problemlerinizi başarılı bir şekilde kapatmanızda yardımcı olacaktır.
  4. Krem Fondöten: Daha çok normal ve karma ciltlerin kullanımına uygun olan bu fondötenler zaten yağlı bir yapıda oldukları için yağlı ciltler için kesinlikle önerilmemektedir. Kıvamı olduğu için tabaka görünümüne sahip olacaktır. Fakat kusurları kapatma konusunda etkilidir.
  5. Toz – Krem yani Pudra Fondöten: Krem formda üretilmesine rağmen sürüldükten sonra pudraya dönüşen fondötenler oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Bu formda bir fondöten kullandığınız zaman ayrıca pudra sürmenize gerek kalmaz. T bölgesinde oluşan yağlanmayı kapatarak cilde mat bir görünüm kazandırdığı için tercih edilme sebepleri arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git