Fondötenin Cilde Zararları

Fondötenin Cilde Zararları
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Fondötenin Cilde Zararları

Kusursuz,  pürüzsüz, bebek gibi bir cilt hemen herkesin hayalidir. Maalesef ciltte ki problemler nedeni ile bu duruma ulaşmak oldukça zor. Dış etkenler, cilti problemleri, olası sağlık sorunları hassas olan cildimizi deforme etmeye yatıyor. Vücudun aynası olan alt yapısını kaybederek istenmeyen görüntü oluşturabiliyor. Kimi bu durumu yok etmek adına geçici  ya da kalıcı yöntemlere başvurabiliyor.

Bunlardan biri olan fondöten yetişiyor imdadımıza.

Makyaj malzemesi olarak ilk sıraları alan fondöten, cilde uygulanarak renk düzenini eşitliyor, makyajın kusursuz görünmesini sağlıyor. Lekelerin kapatılmasında da yardımcı olan fondötenin cilde zararları hakkında düşünülmesi gerekiyor.

Fondöten Bilinmesi Gereken Zararları

Makyaj mazemelerinin doğru kullanıldığı takdirde, cilde zararının olmayacağını belirterek, fazlası ve gereksiz kullanımının da oldukça ciddi problemler yaratacağını söylemeden edemeyeceğiz. Fondötenin cilde zararlarını  şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Cilde direk uygulanan fondöten cildin tahribatına neden olacağından cildin derinlemesine ortam hazırlayabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için cilde ilk önce nemlendirici ya da koruyucu uygulanıp fondöten sürme işlemine geçilmelidir.
  • Cilt yatmadan önce iyi bir şekilde temizlenmez ise sivilce ve siyah nokta oluşumu görülebilir. Temizlenip hava alması sağlanan cilt buna karşı deforme belirtiler de baş gösterebilir.
  • Rastgele, cilt tipine uygun olmadan alınan fondöten alerjik reaksiyon göstererek sağlığınızı tehkileye sokabilir.
  • Gereğinden fazla fondöten kullanımı ciltte telafisi olmayan problemler oluşturabilir.


Fondötenin Cilde Zararları dikkate alınarak kontrollü bir şekilde kullanılması gerekir.

Fondöten kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fondötenin cildinize uygunluğu belirlenip, kullanım aşamasına geçilmesi gerekiyor. Cilde uygulanırken cildin temiz olmasına dikkat edilerek kullanılması en önemli kural.

Fondöten cilde el ile değil de temiz bir sünger yardmı ile sürülmeli, bununla alınan sonuçlar daha etkili olacaktır.

Fondötenin temizlenmesi gerektiğinde cilde uygun losyonlar kullanılmalı, aksi halde kullanlan bu temizleyicilerin cilde alerjik reaksiyon göstereceği unutulmamalıdır. Sadece su ve sabun makyajı temizlemeye yetmez, insan sağlığına uygunluğu test edilmiş makyaj temizleme ürünleri tercih edilmelidir.

Alacağınız fondötenin cildinizde oluşturabilecek alerjik reaksiyonunu anlamak için öncelikle yapmanız gereken fondöteni bileğinizin içi kısmına sürüp beklemek olacaktır. Eğer bileğinizde bir kızarıklık oluşmamış, yan etkiye sebebiyet vermemişse kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise cilt tipine uygun fondöten seçimidir. Cildin kuru, yağlı normal, karma olacağı  göz önünde bulundurularak cilde uygun fondöten seçmelisiniz.

Eğer yağlı cilde sahip iseniz, içerisinde bitkisel ya da mineral yağ bulundurmayan fondötenler tercih sebebiniz olmalıdır. İçerisinde bitkisel ya da mineral yağları bulunan fondötenler kuru ciltler için tercih edilmelidir.

Su bazlı fondötenler normal ciltler için en idealidir.

Pudra bazlı fondöten karma ciltler için tercih edilmeli, içeriğinde ki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandıracağı unutulmamalıdır.

Bütün bunların yanında fondötenin cilde zararları  göz önünde bulundurularak, dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git