Genç Bir Cildin Acısız ve Doğal Yolu: Peeling

Genç Bir Cildin Acısız ve Doğal Yolu: Peeling
4 Mart 2016 tarihinde eklendi

Genç Bir Cildin Acısız ve Doğal Yolu: Peeling

Cildimiz, vücudumuzun bütününü kaplayan ve dış etkenlere en çok maruz kalan parçamızdır. Cildin üst tabakası, kendisini 15-30 gün arasında devamlı yeniler. Ancak bazen bu süreç, özellikle yaşlanma sebebiyle, olması gerektiği gibi işlemez ve cildin kendini yenileme süreci uzar. Bu durumda cildimizi yenilemek için doğal süreci beklemek yerine peelinge başvurabiliriz. En temel anlamıyla peeling, ciltteki ölü derinin cilt yüzeyinden atılmasıdır. Yaşlı bir cilt görünümüne sebep olan güneş lekelerini ve ince kırışıklıkları gidermek, peeling sayesinde artık çok daha kolay.

Peeling Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Cildinizin makyajdan arınmış ve temiz olmasına dikkat edin.
  • Peeling yapacağınız bölgede sivilce ya da açık yara varsa, sivilceniz ya da yaranız geçene kadar peeling yapmayın.
  • Peeling yapmadan önce cilt tipinizi belirlemeniz gerek. Yağlı bir cilde uygulanan yanlış peeling, gözenekleri büyütmekten başka bir işe yaramaz. Unutmayın peelingin amacı cildi gençleştirmek ve tazelik kazandırmaktır. Parolanız peeling ile gençleş ise aksi bir yol izlememelisiniz.

Cilt Tiplerine Göre Evde Uygulanacak Yüz Peelingi Tarifleri  • Kuru Ciltler: Kuru ciltler elastik olmaması sebebiyle yaşlanmaya en çok müsait olan cilt tipidir. İhtiyacı olan nemi alamayan cilt kurur, cilt yüzeyinde çatlaklar, kırışıklıklar oluşur ve ciltte pul pul bir görüntü oluşur. Bu görüntüyü yok etmek ve cilde elastikiyetini yeniden kazandırmak için peeling, en kolay ve kısa süreli yoldur. “Şeker peelingi” kuru cildinize ihtiyacı olan nemi kazandıracak yüzünüzü ölü deriden temizleyecektir. 1 çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı (badem yağıyla da yapılabilir), ve 1 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Karışımı cildinize nazik ve dairesel hareketlerle uygulayın. Şeker taneleri sayesinde ölü derinizden arınacak, zeytinyağı ile yüzünüze nem kazandıracaksınız. Aynı zamanda şeker ve süt cildinizin olduğundan çok daha aydınlık görünmesini sağlayacak. Karışımı haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.
  • Yağlı Ciltler: Yağlı ciltlerin en büyük sorunu ciltten atılamayan fazla yağ ve sebum yüzünden tıkanan gözenekler ve cilde kirliymiş görünümü veren sürekli parlamadır. Bunu engellemek için “limon peelingi” uygulayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı yoğurda, 1 çorba kaşığı mısır unut ve birkaç damla limon suyu ilave edin. Cildinize dairesel hareketlerle yedirip, birkaç dakika beklettikten sonra durulayın. Mısır unu tıpkı şeker gibi gözeneklerinizin içinde sıkışmış bütün kiri atmanıza ve cildinizi soymaya yardımcı olacak. Limon ise cildinizden fazla yağı alacak ve cildinizin daha genç ve ferah görünmesini sağlayacak.

Cildinize uygulayacağınız bu peeling maskeleri dışında, cildinizi sıcak su buharı ile yumuşattıktan sonra, nazikçe keseleyerek de ölü deriyi cildinizden atabilirsiniz. Peeling ile gençleş metodu tamamen doğal yöntemlerle, yepyeni, taze ve genç görünümlü bir cilde sahip olmanızı sağlayacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git