Goji Berry’nin Faydaları

Goji Berry’nin Faydaları
25 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Goji berry denilen diğer adıyla bilinen kurt üzümü odunsu ağaç olan minik boyutlarda yumuşak ekşi bir meyvedir. Sağlık bakımından insanlara oldukça faydalı olan bu besin kaynağı uzak doğu kültürünü de yansıtmaktadır. Yetişme yeri Tibet’tir. Türkiye’de genellikle kuru üzüme benzetilmektedir. Goji berry sadece olarak tüketilmesinin yanı sıra pek çok tarifler ile yenmesi mümkündür. Çay olarak da tüketilen ve yoğun ilgi gören bu çay detoks bakımından da etkilidir.

Goji berry’nin içerisinde bulunan mineraller sayesinde cilde nem ve parlaklık kazandırır. Kalsiyum değerleri de oldukça yüksek olduğundan cildin beslenmesi için faydalıdır. İçerisinde C vitaminini de barındırarak cildin ihtiyaç duyduğu vitamini de karşılamaktadır.

Goji Berry’nin Kullanımı

Goji berry birçok bölgelerden toplanarak kullanılmaktadır. Farklı yiyeceklerin içerisinde kullanımı da oldukça yaygındır. Özellikle uzak doğu ülkelerinde çorba ve pirinç yemekleri gibi besinlerin içerisinde yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra uzak doğunun bazı bölgelerinde ise taze olarak tüketilmektedir. Goji berry çayı ve meyve suları da içecek bakımından tüketilmesi kolay besinler arasındadır. Yurt dışındaki pek çok ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Özellikle Avrupa ve Amerika gibi büyük bölgelere dağıtım ve tüketim çok görülmektedir.Goji berry ihracat yapıldıktan sonra bazı firmalar tarafından paketlenme öncesi bazı işlemlere tabii tutulabiliyor. Bu işlemlerde koruyucu maddeler ve renklendiriciler kullanılmaktadır. Bu yüzden alınan Goji berry ya da paketlerde içeriklerinin mutlaka okunup alınması tavsiye edilmektedir. Belli miktarlarda kullanım ile herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Örneğin günde Goji berry’i tükettiğiniz miktar 200 gramdan fazla olursa bu bazı sorunlar yaratabilir. Bu yüzden düzenli olarak belli miktarlarda tüketilmesi hem kişi sağlığı ve vücut sağlığı için hem de cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kuru olarak tüketilen Goji berry’lerde günlük olarak bir avuç tüketilmesi oldukça normaldir. Yetişkinler için bu bir avuç yaklaşık 30 gram etmektedir. Düzenli olarak kullanım sonrası görülen faydaları ile etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Goji Berry’nin Sağlık Açısından Yararlı Olduğu Alanlar

Goji berry içerisinde bulunan faydalı besinler sayesinde kansere karşı kullanılması önerilen besinler arasındadır. Kanser hücrelerinin oluşturduğu sorunları tedavi ederek tekrar oluşmasını ve kanser riskinin önüne geçerek engellemesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan C vitamini ile solunumda enfeksiyonların oluşmasını önleyen Goji berry ayrıca akciğerleri koruyarak düzenli kullanım sonrası faydalı hücreler üretilmesini sağlamaktadır.

Goji berry’nin en çok bilinen faydalarından biri ise grip ve soğuk algınlıklara iyi gelmesidir. Tüketilmesi oldukça kolay olan bu besinin sıcak olarak çayını ya da sütle karıştırma yöntemi ile tüketilmesi mümkündür. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa içilebilir. Böylelikle vücudun kendi direncini arttırmış olarak cildin yenilenmesini sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git