Göz Çevresi Kırışıklıkları Geçer mi?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Geçer mi
15 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Göz Çevresi Kırışıklıkları Geçer mi?

Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar genellikle mimiklerden kaynaklandığı için onlara, mimik kırışıklıkları da denir. Daha çok güldüğümüz zaman belirginleşen bu kırışıklıklar ilerleyip can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Kırışık önleyici kremler her zaman çözüm için yeterli olmayabilir. Adı üstünde ; ‘’kırışık önleyici krem’’. Yani kırışıklık oluştuysa başka alternatifleri de araştırmanın zamanı gelmiş demektir. Göz çevresi kırışıklıklarını önlemenin yanı sıra, onlarla mücadele eden doğal yöntemler mevcuttur. Ama öncesinde bu kırışıklıkların oluşma nedenlerine bir bakalım.

Göz çevresi kırışıklıkları neden oluşur?

Göz çevresi kırışıklıkları, mimik hareketleri sırasında, göz kaslarımızın kasılıp gevşemesi sonucunda zamanla derinleşir. Kırışıklıklar belirgin hale gelir. Bu durumda, cildi dışardan ve içerden çok iyi besleyerek bu sürecin oluşmasını yavaşlatmamız gerekir. Çok iyi nemlendirme yaparsak bunun faydası yüksek olacaktır. Bir başka neden de çevresel faktörlerdir. Zararlı güneş ışınları, tüketilen hazır gıdalar, çok etkili faktörlerdir. Sigara ve alkol tüketimi de bu süreci hızlandırmaktadır. Yeterli su tüketilmemesi durumunda da kırışıklık oluşumu hızlanmaktadır. Bunların yanı sıra, genetik faktörler de etkili faktörler arasındadır.

Göz çevresi kırışıklıklarını nasıl geçirebiliriz?

Düzenli olarak kırışıklık oluşan bölge, parmak uçlarıyla nazik şekilde uyarılarak masaj uygulaması yapılabilir. Bu, o bölgedeki kan akışını canlandıracaktır.Doğal yağları düzenli uygulayarak göz çevresi kırışıklılarıyla savaşabiliriz. Az sonra önereceğim yağların doğal olmasına, kimyasal içermemesine çok dikkat edin. Önce alerji yapıp yapmadığını test edin. Şüphelendiğiniz yağları asla göz çevresine sürmeyin. Göz çevresi oldukça ince ve hassas deriden oluşmuştur. Daha dikkatli olmalıyız. Bu yağları, hafta 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Eğer çok uzun süre ve çok yoğun kullanırsanız ciltte yağ bezeleri oluşabilir.

  • Doğal Zeytinyağı: Nemlendirici özelliği çok yüksek olduğu için, kırışıklık oluşumunu yavaşlatacaktır. Mevcut kırışıklıkların hafiflemesine de oldukça yardımcı olacaktır. Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerdiği için, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatacaktır. Ayrıca leke oluşumuna sebep olan serbest radikalleri de bağlayıcı özelliğe sahiptir. Yeteri miktardaki zeytinyağını parmak uçlarınızla göz çevrenize sürün. 20 dakika sonra sadece ılık suyla durulayın.
  • Kayısı çekirdeği yağı: İçeriğindeki A vitamini, cildin yenilenmesinde çok yararlıdır. Ayrıca cilt lekelerinde de çok etkili olduğu bilinmektedir. Cildi nemlendirme ve içerdiği minerallerle cildi canlandırma etkisine de sahiptir. Göz çevresine parmak uçlarınızla, masaj yardımıyla uygularsanız etkisi yüksek olacaktır.
  • Buğday yağı: Kırışıklıkları açarak yok etme özelliği sayesinde, en etkili yağlardan biridir. Birçok cilt bakım ürünün içinde bu özelliği nedeniyle buğday yağı bulunur. Buğday yağı yüksek oranda E vitamini içerir. E vitamini cildin vazgeçilmezidir. Antioksidandır. Buğday yağını parmak uçlarınızla masaj yardımıyla göz çevrenize yedirin. Yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sadece ılık suyla yıkayın.

Bu sıraladığım yağlar oldukça etkilidir. Düzenli uyguladığınızda işinize mutlaka yarayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git