Göz Çevresi Kırışması ve Bakımı

Göz Çevresi Kırışması ve Bakımı
7 Mart 2016 tarihinde eklendi

Göz Çevresi Kırışması ve Bakımı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, cilt yapısında değişiklikler oluşur ve zamanla cilt elastikiyetini kaybeder. Göz çevrelerimiz yaş almayla birlikte ve sürekli yaptığımız mimik hareketleriyle, kırışmaya başlar. Aynı zamanda güneş ışınları, düzensiz beslenme ya da tükettiğimiz gıdalardaki doğal olmayan ürünler de, kırışıklık oluşmasına sebep olan dış etkenlerden bazılarıdır. Belli bir yaştan itibaren rutin olarak göz çevresi bakımı yapılmalıdır. Oluşan kırışıklıkları inceltmek, yok etmek ya da kırışıklık oluşmasını engellemek için bu rutin oldukça önemlidir. Peki kırışık göz çevresi bakımı nasıl olmalı?

Göz Çevresi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullandığımız makyaj temizleyicinin ve normal cilt temizleme jellerinin göz çevresi uyumlu olmasına dikkat etmeli ya da göz makyajı temizliği için uyumlu, başka bir ürün kullanmalıyız. Göz çevresi derisi oldukça hassas olduğundan, uygun olmayan bir ürün kullanıldığında, çok daha kolay tahriş olur ve ince kırışıklıklar genişleyebilir.
  • Güneş gözlüğü kullanmak da göz çevresindeki kırışıkların büyümesini önlemek için alınacak tedbirlerden biridir. Refleksif olarak yağtığımız göz kısma hareketi, devamlı durumda yapıldığında çizgilerin daha da belirginleşmesine sebep olur.
  • Gözleri sürekli ovuşturmak, hep göz içine hem de göz çevresindeki hassas deriye düşündüğünüzden daha fazla zarar verebilir

Kırışık Göz Çevresi İçin Doğal Çözümler  1. Zeytinyağı: Zeytinyağı, göz çevresi için doğal bir nemlendiricidir. Bir pamuğa damlattığınız zeytinyağını, göz çevrenize yavaş hareketlerle sürerek göz çevresi derinizin tamamını nemlendirebilirsiniz. Haftada 2 kere uygulayacağınız bu yöntem kırışık göz çevresi bakımı için hem kolay hem de etkilidir.
  2. Muz ve Bal: 1 muzu iyice ezerek püre haline getirin ve içine bir çay kaşığı eritilmiş bal ve 1-2 damla gül suyu ekleyin. Karışımı göz çevrenize, dikkatli bir şekilde sürün. 20 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Muz içinde bulunan vitaminler sayesinde, cildinizde anti aging etkisi yaratacaktır.
  3. Kakao: 1 tatlı kaşığı kakao yağı, 1 çay kaşığı balmumu, 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak eritin. Katıya yakın bir kıvam aldığında, dikkatli bir şekilde yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra ılık suyla cildinizi iyice durulayın.

Kırışık Göz Çevresi İçin Tıbbi Bakımlar

Gözün etrafında oluşmuş kırışıklıklar için, doğal yöntemler dışında, tıbbi yöntemlere de başvurulabilir. Bu yöntemlerden biri dermarollerdır. Dermaroller yönteminde mikro boyutlu iğneler cilt üzerinde gezdirilirek, yine mikro boyutlu delikler açılır ve cildin kendini yenilemesi sağlanır. Diğer bir yöntem ise botoxtur. Botoxla birlikte kaşlar geriye çekilir, göz aralıkları ve kırşıklıklar açılır. Bu yöntem 4 ila 7 ay arasında etkili olabilir. Aynı zamanda, göz altı kırışıklıkları için, radyofrekans ve daha sonrasında da mezolift yöntemi kullanılabilir. Göz çevresi bakımında uygulanacak tıbbi yöntemler de, kırışıklıkların azalması ve açılması açısından oldukça etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git