Göz Makyajının En Basit Anlatımı

göz makyajı
27 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Göz Makyajı

Makyaj kişilerin özellikle bayanların fizikleri üzerinde yaptıkları etkidir. Fiziğin üzerine yapılan çeşitli değişikler, eklemeler, renklendirmeler gibi uygulamalar ile kullanılan ve çekiciliği güzelliği yansıtmayı amaç edinen ürünlere denir. Makyaj kozmetik üründür. Bu kozmetik ürünler krem, ruj, parfüm, fondöten, oje vb birçok çeşitliliği olsa da makyaj denilince akla göz ve dudak makyajı gelmektedir. Çünkü bayanlar özellikle bu iki bölgede yapılan makyajı tercih etmektedirler. Bu yüzdendir ki bu iki bölgede gelişen daha sonra sektör haline gelen bu kozmetik ürünler ülkemizde sıkça kullanılmakta. Sadece ülkemizde değil yurt dışında da oldukça önemli yere sahip.

Makyajın Geçmişi

Makyaj günümüzde oldukça revaçta olsa da aslında geçmişi çok eskilere dayanıyor. Milattan önceye kadar dayanan makyaj uygulaması yine bayanlar tarafından ilerletilmesine vesile olmuştur. 18. Yüzyıldan bu yana günümüze kadar gelmiş olan bu uygulama artık sektör halinde ve oldukça ilgi görmekte. İlk olarak eski mısırlılar ve Hintliler tarafından kullanılmıştır. Yanan kömürden ve diğer yanık ürünlerin vücutta bıraktığı etkilerden dolayı ilerleme kaydetmiştir. Sektörün bu kadar ilerlemiş olması, rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu yüzden birçok makyaj tekniği ve eğitimli eğitimsiz, bilinçli bilinçsiz herkes tarafından yapılır hale gelmiştir. Bu kadar farklı uygulama ve bu kadar çeşitlilik varken en sık kullandığınız ve yaptığınız göz makyajının sırlarını paylaşmak ve derinliklerine inmek için araştırmalar yaptık.

Göz Makyajı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

  • Öncelikle göz renginizi, göz özelliklerinizi iyi tanımanız gerekiyor. İyi tanımanız mutlaka doğru uygulama yapmanıza sebebiyet verecektir.
  • Göz makyajı uygularken nasıl bir makyaj istediğinizi bilmeniz gerekiyor aksi halde temasız kısaca karmaşık bir makyaj yapmış olacaksınız. Gözlerinizi mi, kirpiklerinizi mi, göz kapaklarınızı mı? Bunların hangilerini ön plana çıkarmak hangilerini geri planda bırakacağınızı bilmeniz çok önemli.
  • Göz makyajı yaparken en önemli makyaj malzemeleriniz göz bazı, rimel(maskara), göz kalemi ve far olacaktır. Bu dört ürünle kusursuz makyaj yapabilirsiniz. Fakat sizler daha profesyonel makyaj istiyorsanız eyeliner, aplikatör(dağıtmak için), kaş kalemi vb daha birçok farklı üründe bulundurabilirsiniz. Makyaj İçin Gerekli Olan Malzemeler


Göz makyajı yapmadan alerjik durumlarınızı ve sağlığınızı düşünerek mutlaka uygun ve kaliteli özellikle doğal ürünlerden oluşan makyaj malzemeleri tercih etmelisiniz. Şimdi göz makyajına başlayalım.

Göz Makyajı Yapmanın Sıralaması 

1) Göz bazı kullanmak. Göz bazı kullanmanız yaptığınız göz makyajınızı daha kalıcı yapacak, makyajın sabit kalmasını sağlayacaktır. Akmaması için uygulanan bu baz oldukça kaliteli olmalı. Farınızın sabit durması istediğiniz renk ve istediğiniz etki için far bazı önem arz ediyor.

2) Göz farı sürmek. İkinci adımınız farınızı sürmek olacaktır. Tercih ettiğiniz renkle farı sadece göz kapaklarınıza sürüp aplikatör ile dağıtmalısınız. Tonlama yapmak, buğulu gözlere sahip olmak için aşağıdan yukarıya hareketler ile far dağıtılmalı.

3) Göz kalemi sürmek. Sonraki adımınız; göz kalemi sürmektir. Göz içine süreceğiniz göz kalemi gözünüzü daha küçük gösterecektir. Bu yüzden gözlerini ön planda tutmak isteyenler için mutlaka göz içine kalem sürmemeleri öneriliyor. Göz renginize uygun kaleminizi sürerken dikkatli ve özenli olmalısınız. Göz Kalemi Nasıl Çekilir?

4) Rimel sürmek. Son adımınız ise rimel(maskara); kullanacağınız kaliteli bir maskara kirpiklerinize dolgunluk katacak ve kirpiklerinizin uzun gözükmesine olanak tanıyacaktır. Uzun kirpikler daha derin bakışlar ve daha mükemmel yapılmış göz makyajı demektir.  Rimelin düzgün sürülmesi, her tarafa eşit miktarda sürülmesi ve içten dışa doğru, dışarıdan yukarıdan aşağıya doğru sürülmesi uygundur. Rimel kahve, siyah, mavi veya lacivert tercih edebilirsiniz fakat tüm gün ve farklı kıyafetlerde kullanacağınız bir makyaj tercih ediyorsanız mutlaka siyah tercih etmenizi öneririz. Siyah tüm kıyafetleriniz ile şık görünecektir.

İlgili Konular
– Lacivert Göz Makyajı
– Dumanlı Göz Makyajı
– Göz Makyajında Kaşın Önemi
– Buğulu Göz Makyajı
– Yapılmaması Gereken 5 Eyeliner Hatası

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git