Göz Yorgunluğu İçin Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Göz Yorgunluğu İçin Uygulanacak Tedavi Yöntemleri
24 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Göz Yorgunluğu İçin Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Hayat yoğunluğu ve özellikle büyük şehirlerde yaşanan stresli ortam özellikle cilt yapısının yıpranmasına neden olur. Bu süreçte en çok yorgun görünen organlar ise gözler ve gözaltlarında oluşan morluklar ve şişkinliklerdir. Özellikle teknolojinin gelişmesinden sonra hayatımızın neredeyse her anını kaplayan bilgisayar kullanımı göz yorgunluklarına sebep olan etkenler arasında sayılabilir. Göz yorgunluğu tedavisinde en etkili yöntem düzenli dinlenmedir. Gözlerin dinlendirilmesi ve günlük uyku saatlerine dikkat edilmesi yorgunluk belirtilerinin geçmesini sağlayacaktır. Gözde yaşanan yorgunluk baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği olarak karşımıza çıkarken ağrı ve bulanık görme gibi sorunların da yaşanmasına neden olur.

  • Göz Yorgunluğu Nedenleri

Göz ve göz çevresi hassas bir bölge olduğu için burada yapılacak uygulamaların dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Yapılacaklar hakkında doktor tavsiyelerini dikkate almak ve yaşam tarzında radikal değişiklikler yapılması önerilmektedir. Göz yorgunluğu yaşanan durumlarda yaşam alanlarının ışıklarının dikkate alınması ve ışık yönünün doğru ayarlanması gerekmektedir. Televizyon izlerken, bilgisayarla çalışırken veya ders çalışırken ışığın yönünün doğru ayarlanması son derece önemlidir. Bilgisayar oynarken ve kitap okurken arada yeterli mesafenin bırakılması göz yorgunluğu için önemli bir tedbir olacaktır. Günümüzde özellikle çocuklarda artan göz bozukluklarının sebebi olarak sayılabilecek bilgisayar kullanımı istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Göz yorgunluğu tedavisi için doktorların önerdikleri en etkili tedavi şekli ise göz damlalarıdır. Gözdeki nem seviyesinin dengelenmesini sağlayan damlalar sayesinde sıkıntılar ciddi şekilde hafifleyebilir. Göz yorgunluğu tedavisinde etkili olacak göz egzersizleri ile de yaşadığınız sıkıntıları hafifletebilirsiniz.Gözlerin geniş bir şekilde açılması ve ardından sağa sola ve yukarı aşağı şekilde hareket ettirilmesi evde de yapabileceğiniz basit egzersizler arasında sayılabilir. Günde 10 kez yapılması önerilen bu egzersiz ile göz kaslarının ihtiyacı olan oksijene kavuşması sağlanır. Göz ağrısı sıkıntısı yaşayan kişilerin göz çevresi ile uyumlu nemlendiriciler kullanması ve bu kremi uygularken hafif ve yuvarlak hareketler ile masaj yapmaları önerilmektedir. Göz ağrısı ve kronik yorgunluk birbiri ile bağlantılı sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

  • Gözaltı Morlukları İçin Bitkisel Tedaviler

Yorgunluk ve düzensiz uykunun tetiklediği gözaltı morlukları için bitkisel tedavilerden yararlanabilirsiniz. Kimyasal peeling denen uygulama son dönemlerin en popüler tercihleri arasında yer almaktadır. Özellikle K, E ve C vitamini içeren kremler gözaltı morlukları için oldukça etkilidir. Ancak bu kremlerin kullanımının düzenli bir şekilde kesintisiz olarak sürdürülmesi gerekmektedir. Gözaltı morluğundan şikâyetçi olan kişilerin günden en az 12 bardak su içmeleri tavsiye edilmektedir. Salatalık, patates, kivi ve yeşil çay poşetleri güzlerin dinlenmesi, şişliklerinin azalması ve morluklarının hafiflemesi için son derece önemlidir. Kullanılmış ve soğumuş sallama çay poşetlerini atmadan gözlerinizin üzerine koymanız ve 15 dakika boyunca dinlenmeniz hem vücudunuza hem ruhunuza hem de gözlerinize çok iyi gelecek dinç bir şekilde kalkmanızı sağlayacaktır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git