Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
15 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Cildimiz ile ilgili en çok rastladığımız problemlerden biri güneş lekeleridir. Güneş lekeleri, güneşte fazla kalma sonucu meydana gelir. Çünkü güneşteki ultraviyole adındaki zararlı ışınlar cilde zarar verir. Güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak için cildimiz melanin salgılar. Fazla salgılanan melaninin birikmesi ile ciltte lekeler oluşur ve ciltte renk bozulmalarına neden olmasından dolayı bu lekeler kötü bir görüntü meydana getirir. Özellikle beyaz tenliler güneş lekelerinden daha çok şikâyetçidirler; fakat güneş lekeleri koyu ciltlerde de oluşabilmektedir. Bu tür lekelerin oluşmaması için, dışarı çıkarken cildinize yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürerek çıkmalısınız. Peki, güneş lekeleri nasıl geçer diyorsanız, aşağıda sizin için güneş lekelerinin kliniksel tedavi yöntemleri ile doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini derledik.

Kliniksel Tedavi Yöntemleri

  • Lazerli cilt yenileme: Cilt lekeleri yönünden sizi en hızlı sonuca oluşturan yöntemdir. Hızlı sonuç vermesinden dolayı pahalıdır. Lekeleri büyük olan kimselerde uygulanmaktadır. Bu tedaviyi cilt bakımı veya güzellik merkezleri yapmaktadır.
  • Kimyasal peeling: Bu yöntem son yıllarda oldukça rağbet gören bir uygulamadır. Uygulamada lekeli olan bölgeye kimyasal bileşenli solüsyon sürülür ve cildin en üst tabakası soyulur. Zaman zarfında bölge kendini yeniler ve yeni deri oluşumu sağlanır.
  • Mikrodermabrazyon: Bu yöntemde de cildin en üst tabakasını soyma vardır fakat yöntem cilde kimyasal uygulanmaması yönü ile diğer yöntemlerden ayrılır. Ayrıca bu yöntemde soyma işlemi, doğal ürünlerden elde edilen kristallerin, basınçlı makine yardımı ile püskürtülmesi ile yapılır.
  • Kozmetik Kremler: Kozmetik kremler, eğer lekeleriniz çok büyük ya da koyu değil ise; lekelerin görünümünü azaltmak amacı ile kullanılabilir. Güneş lekelerini azaltan herhangi bir kozmetik kremi kullanmadan önce, cilt uzmanına danışarak cildinize uygun kremi belirlemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.


Doğal Tedavi Yöntemleri

  • Soğan suyu ile elma sirkesi: İlk olarak orta boyutta bir soğanı rendeleyin, sonrasında süzgeçten geçirerek çıkan suyu kâseye alın. Yarım çay bardağı kadar elma sirkesini de içerisine katarak güzelce karıştırın. Pamuğu batırıp lekeli bölge veya bölgelere 5 dakika süresince iyice yedirerek uygulayın ve yarım saat geçince soğuk suyla cildinizi durulayın.
  • Yoğurt ile karbonat: Bir tatlı kaşığı kadar süzme yoğurdu, bir çay kaşığı karbonat ile karıştırın. Güneş lekesi olan bölgelere sürün ve bir saat bekletip ovalayarak çıkartın. Ardından ılık su ile cildinizi yıkayın.
  • Mısır unu ile kil: Mısır unu ile ıslatılmış kili aynı ölçüde bir kaba alın. Eşit miktarda el kremi ve suyu da ekleyin ve hepsini iyice karıştırın. Karışımla lekeli bölgeleri iyice ovun.

Bunların dışında, güneş lekeleri nasıl geçer konusunda yapabileceğiniz şey, içerisinde yoğurt veya limon bulunan maskeler hazırlamak olabilir. Gerek limon gerekse yoğurt, cildin kendini yenilemesini sağlaması yönünden güneş lekelerini ortadan kaldırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git