Güneş Yanıklarından Korunma

Güneş Yanıklarından Korunma
2 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Güneş Yanıklarından Korunma

Hepimiz yorucu iş temposunun ardından yazın tatil yapmayı, şezlonglarda uzanıp güneşlenmeyi isteriz. Fakat doğru şekilde güneşlenmemek yanık gibi kötü bir sonuç doğurabilir. Bu sonuç ne yazık ki hastanelerde uzun vakitler geçirmemize sebep olur.  İnsanların vücudunda var olan melanin maddesi insanları güneş ışığından belli oranda korur. Fakat çok fazla güneş ışığına maruz kalındığında bu madde de yeterli olamamaktadır. Beyaz tenli insanlarda esmer insanlara göre daha az melanin maddesi vardır. Bu sebeple beyaz tenli insanlarda güneş yanıklarının oluşma ihtimali daha yüksektir. İlk aşamada güneş yanığı etkisi hissedilmese de birkaç saat sonra deride yanma hissi oluşur. Sonrasında küçük küçük su toplar. Oluşan bu durumu engellemek için bazı önlemler alınmalıdır.

Güneş Yanıklarından Korunma

  • Güneşin en tepede olduğu zamanlarda yanı 10.00-16.00 saatleri arasında güneşin altında durulmamalıdır.
  • Cilt tipine göre değişmekle birlikte hassas bir cilde sahip kişiler koruma faktörü 50 olan güneş kremleri tercih etmelidir.
  • Daha fazla bronzlaşmak için güneş kreminden önce vücuda doğrudan havuç yağı gibi ürünler uygulanmamalıdır. Bu şekilde öğle saatlerinde güneşlenildiğinde güneş yanıklarının oluşması kaçınılmazdır.

Güneş Yanıkları İçin Tedavi YöntemleriGüneş yanıkları evde çeşitli malzemeler ile tedavi edilebildiği gibi, yanıkların durumuna göre bir hekim yardımı ile de tedavi edilebilmektedir. Güneş Yanıklarını tedavi etme de en eski ve etkili yöntem yoğurt kullanımıdır. Güneş yanığı olan bölgeye yoğurt sürmek o bölgedeki yanma hissini alacaktır. Aynı zamanda ıslatılmış yumuşak bir bez ile yavaşça masaj yapmak da acıyı giderecektir. Güneş yanığı sonucunda vücutta su kaybı yaşanır. Bu nedenle su tüketimi de fazlasıyla yapılmalıdır. Gece uykusunu rahat geçirebilmek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir. Aspirin en yaygın olarak kullanılanıdır. Evde yapılacak son tedavi E vitamini içeren nemlendirici kremler kullanmaktır. Bu yöntem de güneş yanığının verdiği acıyı ve yanma hissini azaltacak, yaranın zamanla iyileşmesini sağlayacaktır.

Güneş yanıklarınız evde iyileştirilebilecek kadar yüzeysel değilse, mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle yanık sonrası su toplayan bölge kesinlikle patlatılmamalıdır. Hekim kontrolünde uygun ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanabilir. Bu noktada kortizon içeren kremler kullanmak bölgedeki şişliği yani ödemi azaltacaktır. Bunun yanı sıra kıyafetleri bir miktar ıslak giymek de o an çözüme ulaşmada yardımcı olacaktır. Ciltte oluşan bu güneş yanıklarına zamanında uygun tedavi yapılmazsa ciltte yanık izlerini görmek kaçınılmazdır. Bu nedenle bekletilmeden yaralı bölgeye uygun tedavi uygulanmalıdır.

Tüm bu tedavi yöntemlerine gerek kalmadan güneş ışığına kontrollü çıkmak en doğrusu olacaktır. Güneşin zararlı ışınları sadece güneş yanıklarını değil, baş ağrısı baş dönmesi gibi sorunları da tetiklemektedir. Bu nedenle dışarı mutlaka bir şapka ile çıkılmalıdır. Uzmanların da önerdiği gibi saat 16:00’dan sonra deniz/ havuz kullanımı en doğrusu olacaktır. Bu sayede muhteşem başlayan tatiliniz güneş yanıkları olmadan muhteşem bir şekilde sonlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git