Güneşin Cilde Faydaları

Güneşin Cilde Faydaları
17 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Güneşin Cilde Faydaları

Yıldız sisteminin merkezinde yer alan Güneş’in tüm varlıklar için en büyük faydası yaşam kaynağı olmasıdır. Güneş sadece insanlar için değil tüm canlı varlıklar için bir yaşam kaynağıdır. Bu nedenle güneşten etkin şekilde yararlanmak için bilinçli hareket edilmesi gerekir. Güneş cilde oldukça yararlı olsa da cildimizden içeri sızan ışınlar tüm vücuda ve iskelet sistemine de yarar sağlamaktadır.

Güneşin Cilde Yararı

Güneşin cilde yarar sağlaması için arada bir perde olmaması gerekir. Örneğin camın kenarına oturduğunuzda güneş size sadece sıcaklık verir ancak içeriğindeki maddeleri algılamanızı sağlamaz. Güneş cilt için tam bir ilaç kaynağıdır. Yeterli miktarda alındığında sizi cilt sorunlarından uzaklaştırır ve genel sağlığınıza da olumlu etkiler.

Güneşin Tüm Faydaları Nelerdir?

Kemikler: Güneş insan vücudunda D vitamini sentezlemeye yarar, çocukların kemik gelişiminin tamamlanabilmesi için Güneş çok önemlidir. Kemiklerin ve özellikle dişlerin gelişiminde D vitamini alımı çok önemlidir. Uzmanlar, güneş ışınlarının vücutta D vitamini üretimini tetiklediğini açıklamışlardır.

Toksinler: Güneş ışınları cilde derinlemesine nüfus eder. Derinin alındaki kan damarlarının genişlemesini ve vücut sıcaklığının artmasını sağlar. Terleme yoluyla vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

Hormonlar: Güneş ışınları sayesinde beynin hormonal işlemleri normal seviyelere iner. Güneş ışınları sayesinde insana moral veren serotonin hormonu salgılanması artar.

Cilt:  Belli dozlarda güneş ışığı alımı cildin dostudur. Birçok deri hastalığı üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Egzama, deride kepeklenme ve akneye karşı etkileri olduğu belirtilmiştir. Cildin ultraviyole ışınlar ile uyarılması cildin koruma kalkanını aktive ediyor.

Meme kanseri: Belli dozlarda güneş ışınına maruz kalmak meme kanserini önlemeye yardımcı oluyor.

Kilo üzerinde etkileri: Psikolojik açlık duygusunun önüne geçen güneş ışınları, gereksiz yemek yemenizi önlüyor. Kış aylarında güneş ışınları azaldığı için vücutta üretilen serotonin miktarı azalır ve depresyon riski artar. Güneş alımı sayesinde tüm bunların önüne geçilmiş olur.

Estetik: Sağladığı bronzluk etkisi ile deriye sağlıklı ve doğal bir ışıltı katar. Yaz aylarında verimli bir tatil geçirdiğimizin kanıtıdır.Güneş Banyosu Nedir?

Sağlığımız için doğal bir bakım yoludur. Ultraviyole ışınlar vücuttaki mikropları öldürmede doğal bir çözüm olmaktadır. Güneşin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Deriye değen güneş ışınları kan dolaşımını arttırırken kansızlığa da çözüm olur. Güneşin insan bedeni üzerinde anti bakteriyel etkisi bulunaktadır. Güneş banyosu yarım saati geçmeyen sürelerle yapılmalıdır.

Fazla Güneş Işığından Korunmanın Yolları

 • Açık renkli ve sık dokulu kıyafetler giymek
 • Şapka kullanmak
 • Saat 10 ila öğleden sonra 16 arası güneş altında bulunmaktan kaçının
 • 6 aylıktan küçük bebekleri güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının
 • En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanın
 • Kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmeyi unutmayın
 • Güneş kremlerini 2-3 saat arayla cildinize tekrar sürün
 • Mümkün olduğunca gölgede vakit geçirin
 • Güneş gözlüğü kullanarak gözlerinizi koruyun
 • Denize girecekseniz suya dayanıklı güneş ürünleri kullanın
 • Öğlen saatlerinde denize girmekten kaçının
 • Vücudu örtecek kıyafetler giyin
 • Eğer öğlen dışarıda olmanız gerekiyorsa şemsiye kullanın
 • Cildinizi nemlendirin
 • Günde 2 litre su tüketmeye özen gösterin
 • Güneş çarpması yaşanırsa doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin
 • Güneşin faydaları olduğu kadar zararlı etkileri olduğunu unutmayın, fazla güneşten kaçının.

Güneşin Zararlı Etkileri

Her şeyin fazlası insan vücuduna zararlıdır. Güneş doğal bir sağlık kaynağı olduğu gibi aşırıya kaçıldığı zaman ölüme kadar götürebilir.

Güneş Yanıkları: Özellikle yaz aylarında sıkça yaşanılan bir durumdur. Derinin güneşe fazla maruz kalması nedeniyle karşılaşılır. Deride yanma, kızarıklık, ağrı ve su dolu kabarcıklar ile kendini gösterebilir. İleri derece yanıklarda doktora danışılmalıdır.

Cilt Kanseri: Uzun sürede meydana gelir. Bilinçsiz yanma ve senlere tekrarlanan güneşte kalma alışanlığı nedeniyle oluşur. Çoğunlukla bedenin güneş alan yerlerinde meydana gelir. Giderek büyüyen ben ve lekeler oluşur. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz.

Güneş Alerjisi: Vücudun güneş gören bölgelerinde kızarıklık ve kaşıntı ile görülür. Güneşten kaçınılması gerekmektedir.

Deri Yaşlanması: Uzun yıllar güneşe maruz kalındığı zaman görülen bir etkidir. Güneşin faydaları oldukça fazladır ancak aşırıya kaçıldığı zaman deriyi erken yaşlandırabilir. Doğal yaşlanmaya ek olarak kırışık ve lekelerde artış görülür.

Güneş Lekeleri: Vücutta kahverengi lekeler olarak meydana gelirler. Bu lekelerden korunmak için güneş kremleri kullanmak gerekmektedir.

Etiketler:

Güneşin Cilde Faydaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Demireli diyor ki:

  MERHABA 65 yaşındayım, iki dakika güneş altında dursam hemen suratımın rengi siyahlanıyor, 15 yıl olur heç güneş altında durmadım, cildim güneş görmüyor. Biraz daha güneşin altında dursam cildimin rengi normale dönermi.
  Cevap yazmanızi rica ediyorum.
  Teşekkür ederim…

Sayfa başına git