Güneşin Etkisinden Saçları Koruma

Güneşin Etkisinden Saçları Koruma
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Güneşin Etkisinden Saçları Koruma

Sıcak yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından yıpranan saçlar hacmini ve gücünü kaybeder.  Kadınların en önemli doğal aksesuarı olan saçlara gerekli bakımı uygulamalısınız. Aksi takdirde eski sağlıklı görünümünü yitirebilir. Her saç tipinin farklı olduğu gibi bakım ürünleri de her saçta farklı etki gösterir. Bu yüzden saçınıza en uygun olan bakım ürünlerini seçtikten sonra uygulamalısınız. Bu bakımı organik yağlarla güçlendirebilirsiniz.

Doğal Yağlar :

  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Argan Yağı
  • Yılan Yağı
  • Jojoba Yağı
  • Sarımsak Yağı
  • Tatlı Badem Yağı

Bu gibi ürünleri karıştırarak haftada en az bir kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Şampuan ve saç bakım kremleri de kullanarak çift etki yaratabilirsiniz. Güneşin etkisinden saçları korumanın bir diğer yolu düzenli olarak saçlarınızın kırıklarını aldırmak. Bu sayede saçlarınız nefes alır ve daha kolay beslenir. Banyo sonrası ıslak olarak taramamaya özen gösterin. Hafif kuruduktan sonra nazik hareketlerle ve geniş taraklarla tarayın. Denizde havuzda ve güneşte uzun süre kaldığınızda güneşin size ve saçlarınıza vereceği zarardan korunmak için şapka ya da şemsiye kullanabilirsiniz. Çünkü güneş  saç derinizi doğrudan etkiler ve size ciddi zararlar verebilir. Saç bakım spreylerini , jellerini , kremlerini saçlarımıza uygulayarak saçlarınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Güneşin yoğun olduğu bu dönemlerde sadece dışardan uyguladığınız ürünler yeterli olmayabilir.  Bu yüzden beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle E ve C vitamini içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. Bol miktarda su içerek de saçlaranızın daha parlak görünmesini ve canlanmasını sağlayabilirsiniz. Güneşin etkisinden saçları korumanın bir diğer yolu güneşin yoğun olduğu saatlerde çok fazla dışarda kalmamaktır.Aksi takdirde hem cildiniz hem saçlarınız zarar görebilir. Saçlarınızın daha çok nefes almasını isityorsanız çok sıkı tokalarla toplamaktan kaçınmalısınız. Çünkü ne kadar sıkı toplarsanız saç deriniz o kadar gerilir , saçta dökülmelere ve kopmalara neden olabilir. Bu yüzden saçınıza hava aldırmalısınız. Çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde saçlarınız kuru bir görünüme sahip olur ve güneş ışınlarının etkisiyle matlaşırŞampuan seçimi:

Saç tipinize uygun şampuan seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin ; yağlı saçlara sahipsiniz ve kuru saç tipleri için şampuan aldınız ,saçınız  uygulama sonucunda daha yağlı görünümlü hale gelir ve ağırlaşır. Bu yüzden bu tip durumlara özen göstermelisiniz. Güneş ışınları saçınız boyalı olmadığı halde rengini değişirebilir. Bu yüzden doğal ve besleyici şampuanlar tercih etmelisiniz.

Isılı işlemler:

Daha güzel görünüme kavuşmak adına saçınıza uyguladığınız düzleştirici , maşa , fön ciddi zararlar verir. Yaz aylarında zaten yıpranmış olan saçlarınız bir de ısılı işlem görünce sağlığını kaybetmeyle karşı karşıya kalabilir. Güneşin etkisinden saçları koruma dönemine girdiğinizde mümkün olduğunca bu işlemlerden uzak durmalısınız. Paraben içermeyen saç spreyleriyle de karışık ve dolaşan saçlarınızı kolaylıkla açabilir rahatça tarayabilirsiniz. Saçlarınızı  nazik hareketlerle kurutup kenidinize özel tarak ve havlu kullanmalısınız. Gerekli bakımları uyguladıktan sonra saçlarınız eski gücünü büyük ölçüde kazanacaktır .

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git