Güneşten Korunmak İçin Doğal Kürler

Güneşten Korunmak İçin Doğal Kürler
27 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Güneşten Korunmak İçin Doğal Kürler

Cildi güneşe karşı hassas olanlar ya da yazı sadece deniz ve kum tadında yaşamak isteyip güneş yanığına maruz kalmamaya özen gösterenlerin koştuğu adres her zaman güneş kreminden yana. Ancak içinde barındırdığı kimyasallardan herkes bir haber…

Önceliğiniz Doğal Yöntemler Olsun!

Doğal yöntemlerle hazırlanan güneşten korunmak için doğal kürler ile hem güneş yanığına maruz kalmayacak hem de daha sağlıklı bir şekilde vücudunuzu güneşe karşı koruyacaksınız. Bu kürler arasında en yaygını yine bitkisel ürünler ile hazırlananlar…

Ancak önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor; birazdan önereceğimiz yağlar uzun süre güneş altında kalmayanlar ve güneşin dik olarak gelmediği zamanlar için geçerlidir. Saydığımız gerekçeler gerçekleştiğinde cildinize en uygun güneşten korunma kremini kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Sık Kullanılan Yağlar

  • Havuç Tohumu Yağı
  • Ahududu Yağı
  • Zeytin Yağı
  • Buğday Tohumu Yağı
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Jojoba Yağı
  • Susam Yağı

Gelelim bu yağların nasıl bakım kürüne dönüştüğüne ve içerdikleri vitaminlere:

Havuç tohumu yağı, özel aroması ile cildi güneşe karşı oldukça ciddi boyutlarda korur ancak kıvamı yoğundur ve bu yüzden size ağır gelebilir. A vitamini bakımdan zengin olan Havuç yağı olgun ciltlere karşı kullanımda daha iyi sonuçlar verebilir. (Koruma faktörü: 30-40 arası.)

Ahududu Yağı, E ve A vitamini açısından oldukça zengindir. Ahududu adını duyunca kokusu da güzel gibi algılansa da ne yazık ki sanıldığı gibi değildir. Ahududu yağının kokusu ağırdır ancak ciltte 1 saat durduktan sonra yağ dağıldığı için koku da kendiliğinden kaybolacaktır. (Koruma faktörü: 30-50 arası.)Zeytin Yağı, cildin her alanında kurtarıcı rolünü üstlenmeyi başarıyor. Diğer yağlara oranla güneşten koruma yetkii düşük olsa da kendi başına doğal bir kür işlemini görüyor. (Koruma faktörü: 8.)

Buğday Tohumu Yağı, E vitamini bakımından oldukça zengindir bu yüzden güneşin zararlı UV ışınlarına karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. (Koruma faktörü: 20.)

Hindistan Cevizi Yağı da, zeytin yağı gibi cildin her noktasında işe yarayan yağlardan biridir. Yine zeytin yağı gibi düşük korumları da olsa güneş ışınlarına karşı sizi itinayla koruyacaktır. (Koruma Faktörü: 8.)

Susam yağı da güneşe karşı direnç sağlayan yağlardan biridir. Güneş ışınlarının yaklaşık %40 gibi büyük bir oranını engeller. Bu da güneş ışınlarının birçoğunu vücudunuza zarar vermeden dışarı atar. (Koruma faktörü: 35.)

Jojoba yağı, güneşe karşı koruma kalkanı olarak yukarıda saydığımız 6 yağdan daha az etkilidir. Ancak içinde barındırdığı Miristik asit ile güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi korur. (Koruma faktörü: 4-6 arası.)

Dikkat!! Cilde kesinlikle güneşten korunmak için sürülmemesi gereken yağlar ise; turunçgiller kümesinin bütün elemanlarıdır. Örneğin; portakal, limon, bergamot… Bu yağlar ciltte güneş lekeleri bırakabilir. Bir diğer husus da güneşten korunmak için aldığınız yağların kesinlikle doğal olmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git