Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmal
29 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Gün boyunca ayaklarımız ayakkabılar içinde kapalı kalırlar. Bu da terlemeye ve kötü kokuya sebep olur. Ayakların yapısı gereği kötü kokuya ve mikrop kapmaya çok müsaittir. Ayak mantarı, ayak kokusu, yılancık, ayak tırnak mantarı gibi rahatsızlıklar genel olarak mikroplardan dolayı ya da ayağın mikrop kapması ile olur. Ayak bakımını da genellikle ayaktaki rahatsızlıklara göre yapılır. Genel de ayağımızda rahatsızlık olmadan bakım yapmayız. Fakat ayak bakımı ayakta oluşacak olan problemleri önlemeye oldukça yardımcı olur. Ayak bakımını da sadece ayaklarınızı sabun ile ya da su ile yıkama olarak görmemenizi öneririm. Ayaklarımızı bakım yaparken oluşacak rahatsızlıkları da önlediğimizi unutmamalıyız. Ayak bakımını çeşitli bakım yağları, sabunları ve kremleri ile de taçlandırmalıyız. Bu ayak bakım maskelerinden ve karışımlarından birkaç örneği aşağı yazacağız. Bu arada ayak rahatsızlıklarının önlemeniz için alabileceğiniz önlemleri de ekleyeceğim. Günlük ayak bakımı nasıl olmalı sorusuna da beraber cevap verelim.

Ayak Rahatsızlıklarını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Ayak rahatsızlıklarını önleyebilmenin en temel yolu, ayakkabılarınızı ve ayağınıza temas eden ayak bakım ürünlerini doğru seçmenizdir. Bu ürünleri seçerken kaliteli olmasına dikkat etmenizi öneririm. Ayakkabılarınızı seçerken ayağınızın rahat ve ayağınızın şeklini alan bir ayakkabı olmasına önem veriniz. Çorabınızı, ayakkabınızı ve ayak bakım ürünlerini özel eşya olarak kullanınız ve kimseyle paylaşmayınız. Ayaklarınızın mikrop kapmamasına da oldukça dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki ayak problemlerinin temeli sağlıksız mikroplar ve bakterilerdir. Günlük ayak bakımı nasıl olmalı diye bir soru beliriverir hemen kafamız da. Bu sorunun cevabını aşağıya sizler için maddeledim. Hep beraber bakmaya ne dersiniz.Günlük Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı

  • Günlük ayak bakımında en önemli nokta ayaklarınızın temizliğidir. Eğer ayaklarınızı temiz tutarsanız mikrop bulaşmasını da önlemiş olursunuz. Ayaklarınızı işten geldiğinizde ya da ayakkabılarınızdan çıkardıktan sonra sabunlu su ile iyice yıkamalısınız. Yatmadan öncede bu işlemi gerçekleştirir iseniz, gece ayağınız da oluşacak bakterilerin oluşumunu engellemiş olursunuz.
  • Ayak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ayaklarınızın bakımını sadece temizlik olarak görmemenizdir. Ayak bakımında kullanılacak olan bakım ürünleri ayağınız için oldukça önemlidir. Yapacağınız maskeler ve dinlendiren kokulu sular, gün içerisinde ayağınız da oluşan yorgunluğu da atmanızı sağlayacaktır. Şimdi de ayağınıza günlük olarak yapabileceğiniz ayak bakım maskesine beraber bakalım.

Günlük Ayak Bakım Maskesi;

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı lavanta yağı
  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • 2 yemek kaşığı badem yağı
  • 50 gram sefa bitkisi
  • 2 tatlı kaşığı lanolin

Yapılışı;

Sefa bitkisini 1 su bardağı su da iyice kaynatınız. Bu suyu ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kaba dökünüz. Ardından 2 su bardağı ılık su ekleyiniz. Bu suyun içerisine de diğer malzemeleri ekleyiniz ve su ile bileşene kadar karıştırınız. Sonrasında ayaklarınızı bu su içerisinde 30 dakika dinlendiriniz. Ayaklarınızı havlu ile kurulayınız ve temiz çorabınızı giyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git