Günlük Cilt Bakımınız İhmal Etmeyin

Günlük Cilt Bakımınız İhmal Etmeyin
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinize gereken özen ve önemi göstermeniz gerekir. Sağlıklı bir cildin ilk şartı temizliktir. Kir ve makyajdan arınmayan cilt nefes alamaz, kendini yenileyemez. Bu nedenle tüm uzmanlarım ısrarla belirttiği “makyaj ile uyumayın” uyarısını ciddiye almalı ve uykudan önce cildimizi rahatlatmalıyız. Biz uyurken çalışan hücrelerimiz kendini yenilemeye ve tazelemeye devam eder. Uykudan önce su bazlı ya da yağ bazlı bir temizleme sütü veya jeli ile makyajınızı temizleyin. Ardından asitli olmayan bir tonik ile biraz daha derinde kalmış kirlerden kurtulun. Sonra da yüzünüzü yıkayarak uykudan önce teninize değen son maddenin su olmasına özen gösterin.

Nemli ve Işıl Işıl Bir Cilt İçin Su Şart

Cildin en büyük ihtiyacı olan nem, dış takviye ile kremler aracılığıyla sağlanabilir. Nemlendirici kreminizi bir yüzünüz için de bir de vücudunuz için olacak şekilde ikiye ayırmalısınız. Yüz oldukça hassas bir bölge olduğundan sıradan nemlendiricileri bu bölgede kullanmamaya özen gösterin. Kuru bir cilt sizi hem olduğunuzdan daha yaşlı ve sağlıksız gösterir hem de üstüne yapılan makyaj gibi uygulamaları kötü gösterir. Cildin ihtiyacı olan neme kavuşması için bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin. Su, vücudunuz için en iyi ilaçtır. Ayrıca aşırı sigara, alkol ve kahve tüketiminin de cilt üzerinde nasıl tahribat oluşturduğu artık herkes tarafından biliniyor. Eğer bunlar arasında yoğun tükettiğiniz bir şey varsa az tüketmeye özen göstererek cildinizin doğal ışıltısına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kahve ve alkol vücutta su tutan içecekler olduğundan, bunları kullandıktan sonra bol su içerek de ödem oluşması ve cildinizin nemsiz kalmasını önleyebilirsiniz.İster Doğal Malzemelerle İster Kozmetik Ürünlerle Maske

Cildi temiz ve nemli tutmak yapılması gereken ilk şeyler arasındadır ama tek başına yeterli değildir. Temizleyiciler cildimizi günlük kirden arındırır. Derinlemesine bir temizlik yapmak ve akne, siyah nokta, sivilce oluşumunu engellemek için maske kullanmak faydalı olacaktır. Eczanelerde ya da kozmetik marketlere yer alan maskeleri kullanmak iyi bir seçenek. Buna ek olarak evde kendi doğal maske ve peelinglerinizi de hazırlayabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz en pratik ve doğal maskelerden biri küçük bir kâse yoğurt ile bir tatlı kaşığı balı ve bir tatlı kaşığı limonu karıştırmak. Bu karışımı maske olacak kıvama gelene dek karıştırın, bir fırça yardımı ile yüzünüze uygulayın, 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra hafif katılaşmış karışımı maske gibi soyarak çıkarın ve ardından su ile temizleyin. Bunu haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Cilt tonunuzu eşitlemede ve siyah nokta oluşumunu engellemede büyük faydasını göreceksiniz. Bununla birlikte cildinize iyi gelecek basit içerikli kozmetik ya da dermatolojik maskeleri de deneyerek kendinize uygun olanını seçebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git