Hamilelik Sürecinde Cilt Bakımı Ne Olmalıdır?

Hamilelik Sürecinde Cilt Bakımı Ne Olmalıdır?
11 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Hamilelik Sürecinde Cilt Bakımı Ne Olmalıdır?

Hamilelik süreci bakış açısına göre değişen bir süreç olmaktadır. Çünkü her ne kadar bir bireyi dünyaya getirmek ve bunun için tüm duygusal ve bedensel değişime hazırlanmak olarak genellenen bir konu olsa dahi aslında bu bir mucizedir. Ama haklı olarak bayanlar hamilelik döneminde haddinden fazla biyolojik ve fizyolojik değişim geçirdikleri için bu olayın güzelliğinin farkına varmaları değişkenlik göstermektedir. Çünkü, anne olmanın manevi atmosferinin dışında anne adayı iç organları yer değiştirecek kadar ve tüm hormonâl sistemi alt üst olacak şekilde bebek için yeniden bir düzenlemeye girer. İşte böyle bir dönemde annenin yaşadığı hormanâl ve biyolojik değişiklikler bir yana vücutta oluşan fizyolojik değişiklik daha fazla göze batmaktadır. Peki, hamilelik sürecinde cilt bakımı ne olmalıdır? Sorusu üzerinde anne adaylarımız için dikkat edilecek hususları gözden geçirelim isterseniz. Çünkü her annenin hamilelik sürecinde güzel görünmeye, bakımlı olamaya ihtiyacı vardır.

Bunun için dikkat etmesi gereken hususlar;

  • Hamilelik süresince vücut hijyenini sağlamak açısından sıklık ile banyo yapılması gerekmektedir.
  • Yine vücut hijyenini sağlamak için kullanılan ürünlerin kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Gebelik süreci dışında önemli olan vücudu nemlendirme konusunda hamilelikte biraz daha fazla dikkat edilmeli.
  • Doktora danışılması koşulu ile düzenli olarak egzersiz programları uygulanmalı.
  • Bunun bir süreç olduğu unutulmamalı.
  • Vücutta oluşan renk değişimleri ve çatlaklar için önerilen yağ ve kremler uygulanarak vücut görünümü düzeltmeye yönelik uygulamalar düzenli yapılmalı.


Gebelik halinde ortaya çıkan gelişmeler yakından takip edildiğinde aslında vücudun içinde olanlar dışında olanlardan daha önemli olayları arz etmektedir. Buna rağmen anne adaylarının vücudun dışında olan gelişmeler daha göz önünde olduğundan olsa gerek daha dikkat çekici olmuştur. Gerek saçlarda,ellerde, dişlerde gerekse göbek çevresinde, göğüslerde ve ayaklarda meydana gelen değişimler sürekli bir bakım yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. Bunun için internet siteleri üzerinden hamilelikte cilt bakımı ne olmalıdır? Nasıl yapılmalıdır? Gibi soruları tarayarak kendinize en uygun bakım biçimini ve bunun için gerekli ürünleri bulmanız mümkündür. Bunun için kullanabileceğiniz sizin hem hijyeninizi sağlayacak, bunu yaparken de sizi rahatlatacak banyo kürlerini, ayaklarınızda ödem oluşmasına bağlı şişmelerde kullanabileceğiniz kremler ve ilaç bazlı ürünleri, farklı beslenme önerileri, yapabileceğiniz egzersiz programlarına kadar birçok bilgiyi bulmanız mümkün. Mesela her gün yürüyüş yapmanız, bol oksijen almanız, stresten uzak ve belirli esneme hareketlerini uygulamanız gerektiğini, dengeli, düzenli ve sağlıklı besinler tüketmeniz gerektiğinin bilincine varabilirsiniz. Göbek ve göğüs bölgenizde oluşan çatlaklar ve sarkmalar için kakao yağı, jojoba yağı, zeytin yağı gibi ürürler ile yapacağınız bakımlar sayesinde vücudunuzun daha az deforme olacağı ve doğum sonrası daha kolay toparlanacağı hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu dönemde geçirdiğiniz evrim konusunda ne kadar bilinçli olursanız o kadar rahat atlatırsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git