Hayatınızda Mantarın Yeri Olmasın

Hayatınızda Mantarın Yeri Olmasın
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Hayatınızda Mantarın Yeri Olmasın

Mantar, en yaygın cilt hastalıklarının başında gelmektedir. Çok kolay bulaşabilen bu hastalık bir o kadar zor tedavi edilmektedir. Bu nedenle baştan tedbir alınmalı ve mantardan korunma yöntemleri uygulanmalıdır.

Mantar Hastalığı Nedir ?

Mantar, insan ve hayvan vücudunda var olan bir tür mikroorganizmadır. Bu mantarların, genellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile faaliyete geçmesi sonucu mantar hastalığı ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bulaşıcı bir hastalık olan mantar hastalığı, insandan, hayvandan, hatta havadan ve topraktan bile bulaşabilmektedir. El, ayak, tırnak, saç derisi, kadınlarda vajina bölgesi gibi cildin farklı alanlarında seyredebilmektedir. Genellikle başlangıçta kaşıntı ile birlikte seyreden kızarıklıklar ve deri döküntüleri şeklinde belirti gösterse de bazı durumlarda kaşıntı belirtisi görülmeyebilmektedir. Mantar hastalığının tedavisi mümkündür ancak şiddetine göre tedavi de süreci farklılık göstermektedir.

Mantar Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

Mantarlar, özellikle sıcak ve nemli ortamlarda hızla yayılırlar. Bu nedenle banyo, sauna, havuz, hamam, güzellik salonları, masaj salonları gibi hem ortak kullanım alanı hem de yüksek sıcaklık içeren alanlarda bulaşma riski daha yüksektir. Çok basit bir şekilde bulaşan bu mikroorganizmalar, bir havlu, giysi, terlik, ayakkabı gibi kişisel eşyaların içerisinde yer eder ve başka bir kişinin kullanımı sonucu direkt olarak bulaşabilir.

Mantarın bir çok türü bulunmaktadır. Bu nedenle vücutta etki gösterdiği alanlar farklılık göstermektedir. Örneğin, vücutta sarı ve kahverengi tonlarında lekelenmeler, bu lekeler üzerinde oluşan kepeklenmeler şeklinde belirtiler gösteren mantar hastalığı, halk dilinde samyeli diye tabir edilen bir tür mantar hastalığıdır.Mantar Hastalığından Korunma Yöntemleri

Mantar hastalığından korunma yöntemlerinin başında temizlik gelmektedir. Özellikle ayaklarda çok sık görülen mantar hastalığından korunabilmek için temizlik şarttır. Bununla birlikte ıslak kalan ciltte hastalığın oluşma riski daha yüksek olduğu için cildin yıkanma sonrası iyice kurulanması oldukça önemlidir.

Özellikle sıcak havalarda, ayağın hava almasını önleyici kapalı ayakkabılar giymek büyük bir hatadır. Ayakkabı içerisinde terleyen ve nemlenen ayaklar mantara davetiye çıkarır. Bu nedenle ayakkabı seçimi oldukça önemlidir ve yaz aylarında mutlaka ayakların hava alabileceği ayakkabılar tercih edilmelidir.

Nemli ve sıcak ortamlardan olabildiğince uzak durulması mantar hastalığından korunmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda fazla terlemekten kaçınmak adına aşırı derecede kalın kıyafetler yerine hafif ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.

Kimyasal maddeler kimi zaman mantar hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kimyasal maddeler ile temas edilmesi gerektiği durumlarda eldiven kullanmak doğru bir tercihtir.

Evde cildin hava alabileceği türden kıyafetler tercih etmek, ayakların çıplak olması gibi basit önlemler mantardan korunmada çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki mantarın davetiyesi sıcaklık ve nemdir.

Ortak kullanım alanlarında, başkalarının eşyalarının (havlu, terlik vs.) kullanılması mantar hastalığına yakalanılmasının en büyük nedenlerindendir. Kişisel eşyaların mutlaka kişinin yanında bulundurulması ve başkalarının eşyalarının kullanılmaması mantardan korunmanın önemli yollarındandır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git