Her Cilt Tipine Uygun Ürünler

Her Cilt Tipine Uygun Ürünler
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Her Cilt Tipine Uygun Ürünler

Cilt üzerine uygulanacak herhangi bir işlemden önce cildin iyi tanınması gerekmektedir. Cilt derisi, dokusu ve yapısı oldukça hassas bir kısmımdır ve bu nedenle her zaman göz önünde bulunan cildimize iyi bakmamız gerekmektedir. Cilt tipini belirlemek için bir uzmana başvurarak cilt analizi yapmak mümkündür. Yalnız cilt tipi her zaman aynı kalmayabilir. Mevsimsel ve bünyesel değişimlere göre cildin yapısı her geçen gün farklılaşmaktadır. Hem yaş değişimi hem de mevsim değişimi bu farklılıklara sebep olabiliyor. Cildin mevsim geçişlerinde cildi tanımak mümkündür. Cildini iyi tanıyan bir insan hemen bu değişimleri fark edebilir. Dört tip cilt türü vardır. Kuru, hassas, karma, normal ciltler. Cilt tipini öğrenmek için bir peçeteden de yardım alınabilir. İnce bir peçeteyi sabah uyanıldığında yüzü yıkamadan veya herhangi bir madde sürülmeden peçete yüzün her kısmına sarılarak tip tipi analiz edilebilir. Peçete yüzün temas ettiği yerlerde yağlılık etkisi veriyorsa yağlı bir cilt örneğidir. Bu testler sonucunda her cilt tipine uygun ürünler seçilerek kullanılır.

Cilt Tipleri ve Özellikleri:  • Hassas Cilt: Yoğun olarak gergin ve kuru hissettirir. Kolay tahriş olabilen ve çabuk hastalanan bir cilttir. Yanma, kızarma, kaşınma ve pul pul dökülme görülebilir. Bu yüzden en hassas ürünlerin uygulanması gerekmektedir. Bazı durumlarda hassas ciltleri iyileştirme amaçlı yapılan uygulamalar kötü sonuçlar verebilir. Eğer hassas cilde sahip olan insanlar varsa yaz aylarında sürekli olarak şapka, gözlük ve güneş kremi kullanmaları önerilir. Tabii ki de cilt yapısına uyacak derecede olması da gerekmektedir.
  • Normal Cilt Yapısı: Normal bir cilde sahip olan insanların cildi canlı ve elastiktir. Cilt tipleri arasında en sorunsuz, en uyumlu cilt tipidir. Bu yüzden bu cilt tipine işlem yapılması daha kolaydır. Normal, hassas ve karma ciltler için hazırlanan bakım kremleri veya bitkisel ürünler, normal yapıya sahip ciltlerde kullanılabilmektedir.
  • Yağlı Cilt Yapısı: Yağlı cilde sahip insanlar sıkça cilt sorunlarıyla karşılaşmaktadırlar. Açılan gözeneklerin içinin yağ ile veya ölü hücreler ile dolması, gözeneklerin tıkanması halinde oluşan siyah nokta, sivilce ve akne gibi oluşum sorunları bunlardan bir kaçıdır. Yağlı ciltler sürekli parlar fakat bu parlama ışıltıdan öte itici görünür. Yani sürekli bakıma muhtaç bir cilt yapısıdır yağlı ciltler. Bakımı bir o kadar da önemlidir. Geniş olan gözeneklerin küçültülmesi için temizleyici tonikler kullanılabilir. Genelde yalnızca yağlı ciltlerin kullandığı alkol bazlı tonikler bu gibi durumlarda daha çok tercih edilir. Nem dengesini korumak sadece kremlerle değil beslenme ile de alakalıdır. Bu yüzden bol bol mineral ve vitamin tüketilmelidir.
  • Karma Cilt Yapısı: Bu cilt yapısı en yaygın türlerden birisidir. Karma cilt kuru ve yağlı ciltlerin karışımıdır. Yani tam orta bir cilt yapısıdır diyebiliriz. Bu yüzden bu cilt tipine bölgesel olarak bakım uygulanır. Kuru bölgeler yanaklar iken yağlı bölgeler ise T bölgesi denilen alın ve burun bölgeleridir. Dolayısıyla yoğun nemlendirici içerikli kremler yanaklara ve göz çevresine uygulanırken, nem dengesi az olan kremler ise yağlı kısımlarda kullanılır. Daha çok tonik kullanması tavsiye edilmektedir.
  • Kuru Cilt Yapısı: Kuru ciltler hem sürekli bakım isteyen hem de mat görünüme sahip olan bir yapıdır. Nemlendirici kremler ile nem dengesi sağlanmadığında ciltte dökülmeler meydana gelebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git