Hindistan Cevizi Yağı İle Yapılabilecek Kürler

Hindistan Cevizi Yağı İle Yapılabilecek Kürler
14 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Hindistan Cevizi Yağı İle Yapılabilecek Kürler

Birçoğumuz cildimiz için çeşitli kremler kullandık ve bazı kremlerin mağduru olmakta kaderimiz oldu. Bir kremden mağdur olsakta pes etmedik ve diğer kremlerle şansımızı denedik. Onlarda tam olarak işimizi görmediğinde doğal yollara başvurmamız gerektiği söylendi. Doğal yollarla yapılan kürleri denediğimizde ve doğru beslenmeyi sağladığımızda cildimizin bakımını tam yapabildiğimizi farkettik. Krem kullanan insanların sayısı doğal yollarla bakım yapanların sayısından fazla da olsa da pes etmeyip doğal malzemelerle yaptığımız kürleri düzenli olarak kullanırsak ve sabrımızın hediyesini güzel ve sağlıklı bir ciltle alırız. Cildimizde kullandığımız kürlerde yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi yağının hangi işe yaradığını ve kullanıldığı kürleri biraz inceleyelim.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan Cevizi Yağı uzun yıllardan beri süre gelen bir bakım yağıdır. Kolestrolün dengelenmesini sağlama, masaj yağı, kilo verme ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde de çok işe yaramıştır. Aynı zamanda varis gibi damar hastalıklarının iyileşmesine, vücudun antioksidan seviyesini düzenlemeye, egzama problemini azaltmaya yarar. Yemeklerde kullanıma uygundur.

Hindistan cevizi yağı; göz altı şişliklerini gidermeye, Göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmaya, dudak çatlaklarına ve yaralarına, saçın parlamasına, cildin yumuşamasına, cildi sıkılaştırarak genç görünüm kazandırmaya ve yardımcı olur. Doğal bakım kürlerinde, pelenglerde, maskelerde ve kremlerde çoğunlukla kullanılır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Yapılabilecek Doğal Bakım Kürleri  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı , 2 tatlı kaşığı bal ve 2 damla limon suyunu bir kapta iyice karıştırarak hazırlayınız. Pamuk yardımıyla cildinize 15 dakika boyunca masaj yapınız. Eğer cildinizdeki aknelerin de temizlenmesini istiyorsanız, pamukla değil de yumuşak diş fırçasıyla sürmeniz daha iyi olacaktır. Bu karışımı masaj yaparak cildinize iyice yedirdikten sonra 5 dakika bekletiniz ve ovalayarak yıkayınız. Bu işlemi haftada 3 defa düzenli şekilde yapmanız cildinizin temizlenmesine ve genç görünmesine yardımcı olur.
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, yeterince ezilmiş muz, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı tarçını hazırlayınız. İlk olarak muz, zerdeçal tozu ve tarçını karıştırınız. Sonra azar azar Hindistan cevizi yağını ekleyiniz. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze pamuk yardımıyla 5 dakika boyunca ovalayarak sürünüz. Karışımı yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayınız. Eğer yıkama işlemini temiz bir şekilde yapmazsanız, tarçın ve zerdeçal tozunun gözenekleri tıkamasına yol açarsınız.
  • 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı karbonatı ve 3 tatlı kaşığı esmer şekeri macun haline gelene kadar karıştırınız. Yoğun kıvamda olması gözeneklerinizin temizliğine daha çok yardımcı olur. Macun halinde olan karışımı bir fırça yardımıyla yüzünüze bastırmadan sürünüz. Eğer bastırırsanız yoğun bir karışım olduğundan dolayı cildinizi tahriş edersiniz. Bu cilde iyi gelen maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekletiniz. Yüzünüzü suyla yıkadıktan sonra gül suyuyla siliniz. Bu işlemi her gece yaparsanız temizleme peelingi olarak kullanmış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git