Hormon Bozukluğu

Hormon Bozukluğu
31 Mart 2017 tarihinde eklendi

Hormon Bozukluğu

Hormon bozukluğu sadece bayanlarda ya da hamileerde meydana gelen bir durum değildir. Erkeklerde de hormon bozukluğuna rastlanabilir. Fakat ülkemizde bir çok şey hormon bozukluğu sanılmaktadır. Oysa ki pek az hastalığın nedeni hormon bozukluğudur. Bu nedenle doktor muayenesine girmeden teşhis konulması çok yanlıştır. Özellikle genç yaşlarda aşırı kıllanma durumu hormon bozukluğu sanılmaktadır. Fakat bu durum, genetik ya da ergenlikten dolayı olabilmektedir. Hormon bozukluğunu belirleyen genel olarak üç belirti vardır. Doktora gitmeden, kişinin kendi kendine teşhis koyması gibi durumlar olmamalıdır.

Hormon Bozukluğu Belirtileri

  • Hormon bozukluğunun en belirgin belirtisi adet düzensizliğidir. Adetin 28 ile 35 gün arasında olması gayet normal bir durumdur. Fakat bu süreden az ya da fazla görülen adetler düzensizlik olarak kabul edilmektedir. Ayrıca sıklıkla kanamaların oluşması da anormal bir durumdur. Düzensiz kanamalar ve adet dışında görülen kanamalarda mutlaka doktora sorulmalıdır.
  • Aşırı kıllanma da hormon bozukluğunun bir belirtisidir. Sivilçelerin çoğalması, ödem oluşması ve kiloda meydana gelen değişimler de diğer belirtilerdendir. Aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı zararlı bir durum olup, bu hastalığın belirtisi olabilir.
  • Tiroid hormonlarında oluşan değişikliklerde hormon bozukluğunun belirtileri arasında gösterilebilir. Sürekli uyku hali, aşırı derecede uykusuzluk, halsizlik, üşüme ve depresyonda hormonlarla alakalıdır.
  • Adet düzensizliği ve hormonal bozukluklar giderilmediği zaman ilerde yumurtlama fonksiyonlarının sağlıksız ve zor olmasına neden olabilir. Ayrıca çok kilo almanıza da yol açabilir. Bu nedenle belirtiler sizde bulunuyorsa, en kısa sürede doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Kadınlarda Bozukluk Gösterebilen Hormonlar  • FSH; Hipofiz organından salgılanan hormondur. En önemli görevi yumurtalıkları uyarmak ve östrojen hormonunu arttırmaktır. Adet döneminin başlarında ve menopoz dönemine girmeden önce artış gösteren bir hormondur. Erkeklerde de bulunmaktadır. Normal değerlerin üstünde olduğunda kadınların normal ve tüp bebek olma ihtimallerini düşürmektedir.
  • Östrojen; Kadınlık hormonu olarak bilinir. Ergenliğe girildikten sonra dişilik özelliklerinin ve göğüslerin gelişmesini sağlamaktadır. Adetin ilk 3 günü yüksek düzeyde bulunmaktadır.
  • LH; Yumurtalıklar üzerinde etkilidir. Yumurtanın oluşmasını ve çatlamasını sağlamaktadır. Bu hormon erkeklerde de bulunmaktadır. Testesteron hormonunun üretimini ve gelişmesini sağlamaktadır.
  • Progesteron; Yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur. Gebeliğin başlamasında ve sürdürülmesinde etkilidir.
  • Prolaktin; Gebelikte süt oluşumunu ve sütün devamlı gelmesini sağlamaktadır. Gebelik dışında bu hormon artarsa göğüslerden süt gelebilir. Bu hormonun yüksek olduğu durumlarda, adet düzensizliği veya hiç görememe, hamile kalamama gibi durumlar oluşabilir.
  • TSH; Tiroid bezini uyararak hormon üretmesini sağlamaktadır. Tiroid hormonunun vücutta birden fazla etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle adet düzensizliği, guatr ya da kısırlık bu hormonun az veya çok olmasından kaynaklanabilir.

Hormon bozukluğu, bitkisel ilaçlarla, çaylarla, kürlerle tedavi edilemez. Hatta bunların cilde uygulanmasında haline zarar görmenize neden olabilir. Kadın doğum uzmanı, jinekolog kadın hastalıkları gibi bölümlere giderek doktorla konuşmanız gerekmektedir. Doktor sizin için tahlil ve testler isteyecektir. Bu testlerin sonucuna göre hormon bozukluğunuz var mı, varsa hangi hormonlar düşük ya da fazla diye bakılmaktadır. Hormon bozukluğu teşhis edildikten sonra hastanın durumuna göre gerekli ilaçlar verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git