İltihaplı Sivilceler İçin Şifalı Bitkiler

iltihaplı sivilceler için şifalı bitkiler
21 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

İltihaplı Sivilce ve Cilt Problemleri

İltihaplı cilt problemleri arasında en başta iltihaplı sivilce ve akneler gelmektedir. Pek çoğumuzun güzel görünmesinden öte canını da acıtarak başına dert olan iltihaplı sivilce problemleri, bir güzellik ve cilt uzmanından yardım almayı gerektirebilmektedir. Ancak kimi zaman ihmal edilen sağlık nedeni ile insanlar uzmana gitmek istemeyebilirler. İşte bu durumda da evde kendi başımıza hazırlayabileceğimiz kürler ve maskeler devreye girebilmektedir. İltihap nedeni ile canımızın acıması bir yana bir de iz kalma durumu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de ergenlik çağındaki gençlerin en büyük sorunu olan iltihaplı sivilceler kesinlikle sıkılmamalı ve kaşınmamalıdır. Çeşitli yöntemlerle hazırlanan maske tariflerinin bulunması aslında pek çok cilt problemini de dert etmeye gerek kalmaması anlamına gelmektedir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler daha çok ergenlik çağı gençlerinin olsa da hemen her yaştan insanın da başının derdi olabilmektedir. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki doğa bizler için oldukça önemli mucizeleri barındırmaktadır. Doğanın bizlere bahşettiği her bitkinin sağlığımız için farklı bir faydası bulunmaktadır. Bazı bitkilerin de sivilcelere iyi geldiği bilinmektedir. Evde kolayca ve kendi başımıza uygulayabileceğimiz bu bitkisel uygulamalar, sivilce sorunu ile başa çıkmamızı sağlayacaktır. Özellikle de iltihaplı cilt problemleri içerisinde en can sıkıcısı olan iltihaplı sivilce sorunları bitkisel maskelerle iz bırakmadan ve kolayca geçebilmektedir.

Ceviz Yaprağı

 

sivilceler için ceviz yaprağı
Sivilcelerle mücadelede en etkili yöntemlerden biri ceviz yaprağı mucizesidir. Taze ceviz yapraklarından bir avucu bir litre suya eklenir ve iyice kaynatılır. Süzüldükten sonra da ağzı kapalı bir kaba alınarak günde iki kez sivilceli yere sürülür. Kısa sürede sivilceler geçecek ve iltihap ağrısı dinecektir. Ayrıca blenderden geçirilen marul yapraklarının çıkan suyu ile de sabah akşam silinen sivilce geçmeye başlayacaktır.

Hindiba Kökü

 

iltihaplı sivilce için hindiba kökü
Bir başka bitkisel uygulama da hindiba kökü ile yapılabilmektedir. 1 çay fincanı soğuk su içerisine 1 çay kaşığı ince kıyılmış hindiba kökü katılır ve 12 saat bekletilir. Ardından da kaynatılarak elde edilen lapa her gün sivilcelerin üzerine sürülür. Sivilceler geçene kadar uygulanan bu yöntem sivilcelerin kısa sürede geçmesine ve geçerken de iz bırakmamasına yardımcı olmaktadır.Ihlamur

 

iltihaplı sivilcelere ıhlamur
Ihlamurun sağlığımıza faydaları da tartışılmaz bir gerçektir. Soğuk algınlığından öksürüğe, boğaz ağrısından ishale kadar pek çok şekilde fayda sağlayan ıhlamur, doğru uygulama ile cilt problemlerine ve özellikle de iltihaplı sivilcelere fayda sağlamaktadır. Bir avuç ıhlamur 1 litre suyun içine atılıp kaynatılıp süzülmelidir. Henüz tam soğumadan içerisine havlu batırılıp sivilceli bölgelere kompres yapılmalıdır. Bu uygulama sivilceler geçene kadar uygulanmalıdır ki iz kalması bu sayede önlenmiş olur. Tıpkı ıhlamur gibi pek çok derde şifa dağıtan papatya da demlenerek havlu yardımı ile cilde kompres yapılmalı ve sivilcelere başka pek çok cilt problemlerine faydaları kısa sürede gözle görülmelidir.

Isırgan Otu

 

ısırgan otu ile sivilce lekeleri nasıl geçer
Isırgan otu da pek çok derde deva hastalığa şifa kaynağı bir ottur. Uzmanların bile kullanmayı tavsiye ettiği bu ot cilt için de olumlu etkiler sağlamaktadır. 1 su bardağı kaynar suyun içine 2 çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlendikten sonra süzülmelidir. Kısa bir süre bekledikten sonra da içilmelidir. Günde 4 defa içilmesi gereken bu çay iltihaplı sivilcelerden cilt problemlerine kadar pek çok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. İçilmesinin yanı sıra pamuk yardımı ile de cilde sürülen ve yıkamaya gerek kalmayan ısırgan otu çayı hem dâhili hem de harici fayda sağlayan bir çaydır.

İlgili Konular

– Sivilce İzleri ile Nasıl Başa Çıkılır?
– Sivilce İzleri İçin Kullanılan Şifalı Bitkiler
– Sivilce ve Sivilce Lekeleri İçin Önerilenler
– Sivilceler İçin Salatalık Maskesi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git