İnternette Satılan Diyet Haplarının Zararları

İnternette Satılan Diyet Haplarının Zararları
16 Nisan 2016 tarihinde eklendi

İnternette Satılan Diyet Haplarının Zararları

Beslenmenin Tanımı

Beslenme; sağlığımızı korumak, daha iyi seviyeye taşımak, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek yaşam kalitemizin arttırılması için vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerinin tüketilmesidir.

Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Obezite İle İlişkisi

Yeterli ve dengeli beslenme ile ihtiyaç duyduğumuz besinleri tüketip vücudumuzun enerji dengesini sağlarız. Yeterli ve dengeli beslenmenin yoğun iş temposu, vardiyalı çalışma sistemi, sınavlar vb. sebeplerle bazen dışına çıkarız. İşte bu durum sonrasında beslenme düzenimiz bozulur ve gereksinimimizden az ve dengesiz beslenmiş oluruz.

Yetersiz ve dengesiz beslenme beraberinde hızlı kilo alımını (obezite) getirir. Obezite, vücudumuzdaki yağ dokusunun normalden fazla olmasıyla görülen bir hastalıktır. Obezite ile yoğun iş temposuyla çalışanlar, psikolojik problem nedeniyle yeme bozukluğu yaşayanlar, ofis çalışanları, masa başında çalışanlar, hareketsiz yaşam süren bireyler, vardiyalı sistemle çalışanlar vb. birçok insan beslenme düzeni olmadığı için baş edemez.

Spor yapmak ister, ancak yoğun iş temposundan dolayı spor yapamaz. Beslenme düzenini sağlamak için yeterli dengeli beslenmek ister ancak vardiya sistemli çalıştığı için öğün atlar ya zamanından çok önce ya da çok geç yer. Tüm bunları yapamayan kişiler için kolay kilo verdirme yöntemi olarak en kolay olan seçenek diyet hapları ile zayıflamadır. İnternette arama motorlarına ‘’zayıflamak için yöntemler’’ yazınca ilk karşımıza çıkan sayfada diyet hapları çıkmaktadır. Kolay ve zahmetsiz bir seçenek olduğu için tüm dünyada rağbet görmektedir. Çünkü etrafımıza bile bakınca teknolojinin gelişmesiyle hareketsiz yaşama yönelimimizin arttığını görebiliriz.İnternette satılan diyet haplarının zararlarını saymakla bitiremeyiz. İnternet ortamında satılan zayıflama haplarının hemen hemen hepsinde Sağlık Bakanlığı onayı bulunmamaktadır. Zaten internet ortamında satılmasının amacı da tam olarak bu sebepten dolayıdır.

İnternette satılan diyet haplarının zararlarından en önemlisi kullanan kişinin tüm sistemlerini etkileyerek yaşamına son vermeye kadar devam etmesidir.

Diyet Hapları ve Vücudumuzdaki Enerji Dengesini Etkileyişi

Diyet hapları vücudumuzdaki enerji dengesini çok hızlı bir şekilde bozar. Satılan diyet hapları vücudumuzdaki enerji oranını arttırıcı etki sağlayarak uyku sorunları yaşamamıza ve günlük yaşamımızda agresif tavırlar sergileyip mutsuz bir yaşam sürmemize neden olabilir.

Ayrıca bu ilaçların en masum görünen ancak bir o kadar masum olmayan bir diğer etkisi de ilacı kullanmayı bıraktığımız anda çok hızlı bir şekilde tekrar kilo almamıza sebep olmasıdır. Çünkü kilo verme yavaş ve zahmetli bir iştir. Yavaş yavaş kilo verdirmenin en önemli sebebi verilen kiloların yavaş bir şekilde alınmasına olanak sağlamak içindir.

Bunun dışında aldığımız diyet hapı ne kaynaklı olursa olsun bir ilaç olduğu için atılımı ya böbrekten ya da karaciğerden olacaktır. Yani bu ilaçların kullanımı kontrolsüz olmamalıdır.  Böbrek fonksiyonu ya da karaciğer fonksiyonu iyi olmayan bir insanın bu ilaçları kullanmasıyla toksik etki yaratıp böbrek ya da karaciğer yetmezliği tablosuna kadar sokmaması ihtimal dahilindedir.

Hayatımız bu kadar kısa ve bir o kadar da değerliyken neden internette satılan diyet haplarının zararlarını da bilerek hala kullanalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git