Islak Görünümlü Makyaj ( Strobing ) Nedir?

Islak Görünümlü Makyaj ( Strobing ) Nedir?
4 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Islak Görünümlü Makyaj ( Strobing ) Nedir?

Son zamanların en trend makyaj tekniklerinden olan strobing, yüzümüzün bazı noktalarına ıslak görünüm vermek ve belirginleştirmek demektir. Günümüzde ünlülerin de çok sık kullandığı bu makyaj tekniğinin nasıl uygulanacağını birkaç madde ile öğrenelim.

Islak Görünümlü Makyaj Aşamaları

 1. Cildimizi makyaja hazırlayalım. Her makyaj gibi ıslak görünümlü makyaj da temiz ve iyi nemlendirilmiş bir ciltte çok daha kusursuz görünür. Makyajınıza geçmeden önce cildinizi güzelce arındırıp, nemlendirici kreminizi sürünüz.
 2. Makyaj bazımızı uygulayalım. Baz tercihinizi ışıltılı olanlardan yana yapar iseniz bu makyajdan daha fazla verim alabilirsiniz. Üstelik baz kullanımı, makyaj kalıcılığını arttırmaktadır.
 3. Sivilce, kızarıklık, gözaltı morlukları gibi cilt kusurlarımızı kapatıcı ile kapatalım. Kapatıcımızı parmaklarımız yardımıyla uygulayabileceğimiz gibi bu aşamada fondöten süngerlerini de kullanabiliriz.
 4. Fondötenimizi yüzümüze dengeli bir şekilde uygulayalım. Fondöteninizi ten renginize uygun seçmeniz, makyajınızın daha doğal durması konusunda önemli bir noktadır. Ayrıyeten örneğin yağlı bir cilde sahipseniz likit fondöten kullanmanız yüzünüzde sivilce oluşumunu arttıracağından fondöten seçiminizi yaparken cilt tipinize uygun olmasına da dikkat etmelisiniz.
 5. Elmacık kemiklerinize doğal tonlarda bir allık uygulayabilirsiniz. Yumuşak bir fırça kullanmayı tercih edin ve allığı aldıktan sonra fırçaya hafifçe iki üç kez vurarak fırçadaki fazla allığı alın. Böylece fazla allık yüzünüzde topaklanma yapmaz ve yanaklarınıza eşit ölçüde yayılır.
 6. Aydınlatma aşaması strobingde en önemli aşamadır. Kaş kemiğimize, elmacık kemiklerin üzerine, dudak üzerine, burun kemiğine, burnun uç kısmına, göz pınarlarına, göz kapağının ortasına ve şakaklara highlighter veya açık tonlarda ışıltılı bir farımızı fırça yardımıyla uygulayalım. Parmak uçlarımız ile hafifçe dağıtarak daha doğal durmasını sağlayabiliriz.
 7. Bu makyajda dudaklarımızı sade tutmamız gerekiyor. Bir dudak balmı ve parlatıcı yeterli olacaktır.
 8. Göz makyajımız da dudaklarımız gibi sade olmalı, maskaramızı sürerek makyajımızı tamamlayalım.


Islak Görünümlü Makyaj İçin İhtiyacımız Olanlar

 • Nemlendirici krem
 • Ten rengimize ve cilt tipimize uygun fondöten
 • Kapatıcı
 • Makyaj fırçaları
 • Doğal ışıltılı allık
 • Parlatıcı
 • Maskara
 • Aydınlatıcı veya ışıltılı açık renk far

Görüldüğü üzere çok az malzeme kullanarak oldukça pratik bir şekilde bu makyaj tekniklerini uygulamak mümkün. Bu tekniklerin bu kadar moda olmasının sebeplerinden bir kaçı da; ıslak görünümlü makyajın cildi daha canlı ve sağlıklı göstermesi, koyu farlar ve rujlar kullanmadığımız için doğal gözükmesi, yüzümüzü ışıltılı ve çekici göstermesi. Siz de bu saydığımız özelliklere sahip bir makyaj yapmak istiyorsanız ıslak görünümlü makyaj tam da size göre. Kırmızı ruj ya da dumanlı göz makyajına göre çok daha doğal gözüken bu makyajı gündüz kullanmak da oldukça kolay. Örneğin; bordo rujlu koyu göz makyajlı bir makyaj yaparak gündüz dışarıya çıkmaktansa ıslak görünümlü makyaj ile hem bakımlı hem de güzel gözükebilirsiniz.

Etiketler:





Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git